Celem głównym przedsięwzięcia na poziomie produktu będzie rozbudowa węglowej ciepłowni lipieńskiego PUK o kocioł gazowy o mocy cieplnej nominalnej ok. 7,5 MW wraz z zewnętrzną i wewnętrzna linią gazową oraz instalacją OZE w postaci fotowoltaiki o mocy 9,9 kWP.
Wdrożenie tego efektywnego rozwiązania technologicznego umożliwi stabilne dostarczanie ciepła dla potrzeb grzewczych miasta w ciągu całego roku.
Obecnie pracujące w ciepłowni kotły na węgiel są w dużym stopniu wyeksploatowane. Produkcja ciepła jest wymagająca z uwagi na wykorzystywane paliwo, które nie jest ekologiczne i wymaga odpowiedniego magazynowania. Dodatkowo paliwo węglowe jest jednym z głównych przyczyn awarii technicznych spowodowanych zapychaniem i blokowaniem urządzeń transportowych.
Bardziej eko
Zastosowanie wysokosprawnych jednostek kotłowych oraz gazu LNG zapewni bezpieczne prowadzenie procesu technologicznego, będzie miało efekt antysmogowy oraz zredukuje hałas w środowisku.
Projekt pozwoli na zmniejszenie zużycia energii końcowej oraz także redukcję emisji CO2 do atmosfery oraz uzyskiwanie energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych.
W perspektywie beneficjent liczy na redukcję kosztów stałych prowadzenia działalności związanych z bieżącą obsługą ciepłowni, zmniejszenie nakładów finansowych związanych z transportem paliwa i obniżenie poziomu awaryjności infrastruktury.27
Komentarze (0)