Reklama

ad1a KUBOTA [03.03-02.04.25]

NFOŚiGW ogłosił nabór wniosków na dofinansowanie do magazynów energii z KPO. W puli niemal 900 mln zł

NFOŚiGW ogłosił nabór wniosków na dofinansowanie do magazynów energii z KPO. W puli niemal 900 mln zł
KP
13.02.2025, o godz. 15:05
czas czytania: około 2 minut
0

Nabór wniosków w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) ruszy 17 lutego. Do wydania jest 900 mln zł. Środki pochodzą z Krajowego Planu Odbudowy. Program ma przyczynić się do powstania wielkoskalowego systemu bateryjnego magazynowania energii.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B Kubota [04.03-31.03.25]

O pieniądze z KPO będzie można ubiegać się do 14 marca 2025 r. Budżet naboru wynosi 893 460 000 zł. Nabór jest skierowany do przedsiębiorców, którzy posiadają siedzibę lub oddział na terytorium Polski (z wyłączeniem podmiotów sektora finansowego). Program ma przyczynić się do powstania wielkoskalowego systemu bateryjnego magazynowania energii. 

Pieniądze na magazyny energii

Na co będzie można otrzymać dofinansowanie? Między innymi na budowę systemu magazynowania energii elektrycznej o pojemności 0,9 GWh i czasie pracy od 4 do 5 godzin. Mogą to być kontenery bateryjne, inwertery, transformatory, montaż modułów bateryjnych, systemy wspomagające (np. detekcji i ppoż., klimatyzacji, przekształtniki DC/DC lub DC/AC, zabezpieczenia aktywne i nieaktywne) wraz z testami i odbiorami magazynów.

NFOŚiGW zapewnia też pieniądze na budowę przyłącza do sieci i infrastruktury towarzyszącej oraz konfigurację i adaptację magazynu. 

Dofinansowanie w formie dotacji może wynieść maksymalnie 45% wartości kosztów kwalifikowanych inwestycji.

Potrzebne przydomowe instalacje

W listopadzie ubiegłego roku Urząd Regulacji Energetyki apelował o poświęcenie uwagi tematowi przydomowych magazynów energii. URE zauważało, że problemem polskiego systemu jest okresowa nadpodaż energii, w której nie przechwytujemy nadmiarowego prądu z OZE.

– Ta zielona, czysta energia elektryczna jest wtedy marnowana, a magazyny energii mogą pomóc rozwiązać ten problem – mówił Radosław Walaszczyk, dyrektor Departamentu Źródeł Odnawialnych w Urzędzie Regulacji Energetyki. Zauważał, że w tej chwili w wielkoskalowych magazynach energii mamy ok. 1,5 GW, jednak aby Krajowy System Elektroenergetyczny realnie mógł zostać przez nie odciążony, ta wartość powinna wynosić 12 GW. 

– Potrzebujemy magazynów – zarówno tych przydomowych, które są wykorzystywane przez prosumentów, jak i tych wielkoskalowych – apelował Radosław Walaszczyk. Jego zdaniem na naszym rynku potrzebny jest boom na magazyny energii, tak jak przed paroma laty obserwowaliśmy początki wzmożonego zainteresowania fotowoltaiką. 

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ad1a forum komunikacji [26.02-14.04.25]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 webinar KONTROLE SAMORZĄDY 2025 [20.03-28.04.25]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad1b podmioty zwolnione [12.02-26.03.25]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2025