NFOŚiGW: ruszył nabór wniosków na dofinansowanie inwestycji w monitoring środowiska

NFOŚiGW: ruszył nabór wniosków na dofinansowanie inwestycji w monitoring środowiska
pap/jw
03.01.2025, o godz. 10:33
czas czytania: około 2 minut
0

Ruszył nabór wniosków na dofinansowanie inwestycji m.in. w monitoring środowiska i zakup sprzętu pomiarowego – poinformował NFOŚiGW. Dotacje opiewają na kwotę 24 mln zł, a nabór skierowany jest do Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchomił nabór wniosków o dotacje na łączną kwotę 24 mln zł m.in. na zakup nowoczesnego sprzętu do monitorowania środowiska – poinformował NFOŚiGW.

Kto może skorzystać?

Program jest skierowany do Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska (GIOŚ), a jego celem jest zwiększenie odporności na zmiany klimatu i potencjalne klęski żywiołowe – napisano w komunikacie Funduszu. Nabór potrwa do 31 marca 2025 r., a uprawnionym do składania wniosków jest wyłącznie GIOŚ. Dofinansowaniem może zostać objętych 79,71 proc. wydatków kwalifikowanych.


 

Monitoring środowiska

W programie dokapitalizowane mogą zostać projekty, które obejmują działania inwestycyjne i nieinwestycyjne w zakresie systemu monitoringu środowiska, tj. np. monitoring pól elektromagnetycznych, wód, brzegu morskiego lub gleby i ziemi, obejmujące zakup specjalistycznych urządzeń pomiarowych i badawczych oraz wspomagających, np. sprzętu do wykonywania analiz i przygotowywania próbek wody, mobilnych laboratoriów, zakup bezzałogowych statków powietrznych i pływających.

Finansowanie programu pochodzi z programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko (FEnIKS) 2021-2027. Jest on następcą dwóch wcześniejszych programów Infrastruktura i Środowisko realizowanych w perspektywach 2007-2013 oraz 2014-2020 (POIiŚ). Jego głównym celem jest poprawa warunków rozwoju kraju poprzez budowę infrastruktury technicznej i społecznej zgodnie z założeniami zrównoważonego rozwoju.

Cały program skupiony jest na rozwoju sześciu obszarów tematycznych, tj:

  • adaptacja do zmian klimatu;
  • rozwój odnawialnych źródeł energii;
  • ochrona środowiska;
  • rozwój ochrony zdrowia;
  • rozwój transportu;
  • kultura i ochrona dziedzictwa kulturowego.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Ochrona środowiska
css.php
Copyright © 2025