Ponad 146 mln zł z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, przekazane przez NFOŚiGW, umożliwi budowę lub unowocześnienie sieci ciepłowniczych w 20 miejscowościach w Polsce.

– Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wspiera w całej Polsce liczne inwestycje w zakresie efektywności energetycznej. Cieszymy się, że wsparcie trafia także do polskiego sektora ciepłowniczego, który odpowiada za pokrycie większości zapotrzebowania na energię cieplną w miastach. Realizowane inwestycje znacząco przyczyniają się zarówno do poprawy stanu infrastruktury sieciowej, jak i do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych oraz zmniejszenia zużycia energii pierwotnej. Tym samym poprawia się jakość powietrza, którym oddychamy. W ramach unijnego działania 1.5 był to już piąty konkurs skierowany na wsparcie efektywnej dystrybucji ciepła i chłodu – powiedział wiceprezes NFOŚiGW Artur Michalski.

Dzięki realizacji wszystkich 20 projektów zmniejszy się zużycie energii pierwotnej o ok. 381 GJ rocznie, nastąpi redukcja emisji pyłów o ok. 40 ton na rok, spadnie poziom emisji gazów cieplarnianych, w tym dwutlenku węgla o ok. 38 ton równoważnika CO2 rocznie. Będzie to zatem kolejna szerokoformatowa aktywność w zakresie m.in. redukcji emisji, wpisująca się w założenia Europejskiego Zielonego Ładu.

Na liście podmiotów, które otrzymają dofinansowanie do inwestycji, znalazły się: PEC w Gdańsku, Bełchatowie, Oświęcimiu i Olecku, MPEC w Olsztynie, Krakowie, Rzeszowie, Ciechanowie, Koninie, Kielcach i Puławach, Veolia Warszawa i Veolia Południe, Ostrowski Zakład Ciepłowniczy, Zakład Energetyki Cieplnej w Orzyszu, PGE Toruń, Zespół Elektrociepłowni Wrocławskich KOGENERACJA, Kędzierzyński Miejski Zakład Energetyki Cieplnej, Energetyka Cieplna Opolszczyzny oraz Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej – Krośnieński Holding Komunalny.

Pełen zakres wsparcia NFOŚiGW dla inwestycji ciepłowniczych znaleźć można TUTAJ.

Czytaj więcej

Skomentuj