Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej poinformował w komunikacie, że Polska pod względem liczby realizowanych projektów zajmuje pierwsze miejsce wśród państw uczestniczących w LIFE . Prezes NFOŚiGW Dorota Zawadzka-Stępniak oceniła, że “jesteśmy beneficjentem netto środków LIFE”, co oznacza, że więcej środków pozyskujemy niż wpłacamy do puli.
Projekty z dofinansowaniem
NFOŚiGW poinformował, że dofinansowanie z KE dla tych projektów wynosi 36,4 mln euro, a ponadto uzyskają dodatkowe dofinansowanie od samego funduszu w wysokości ok. 65 milionów złotych.
Polska liderem w kategorii projektów strategicznych LIFE
Jak przekazano, po ubiegłorocznym naborze wniosków, Polska została liderem w kategorii projektów strategicznych programu LIFE, wyprzedzając Finlandię (7), Francję oraz Belgię (po 6).
Fundusz zauważył, że sukces projektów to efekt zaangażowania samorządów, które będą realizować sześć projektów strategicznych o budżecie 112,5 mln euro, z dofinansowaniem KE, które łącznie wyniosło 69 mln euro. Dodano, że liderem jest województwo Małopolskie, wdrażające dwa projekty strategiczne, z dofinansowaniem 20,7 mln euro z KE.
LIFE to program zarządzany na poziomie Komisji Europejskiej. Poświęcony jest problematyce ochrony środowiska, przyrody i klimatu, a także transformacji energetycznej. Dzięki niemu uzyskać można wsparcie na realizację projektów związanych m.in. z aktywną ochroną przyrody na obszarach Natura 2000, testowaniem i przygotowaniem do wdrożenia rozwiązań mogących przyczynić się do poprawy stanu środowiska. Całkowity budżet LIFE na lata 2021-2027 wynosi 5,432 mld euro.
Dodatkowo NFOŚiGW realizuje program współfinansujący LIFE, z budżetem 413 mln złotych, w tym 373 mln zł to bezzwrotne formy dofinansowania, z czego 206 mln zł już jest zakontraktowane.
Komentarze (0)