Reklama

AD1A EGOE [27.03-27.04.24]

Nic się nie zmarnuje

Nic się nie zmarnuje
19.02.2008, o godz. 1:30
czas czytania: około 2 minut
0

Trwa oczyszczenie terenu pod Kamiennogórską Specjalną Strefę Ekonomiczną Małej Przedsiębiorczości Ostrów Wielkopolski.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B KUBOTA 04.03-04.04.24

Do końca lutego pracownicy Miejskiego Zakładu Zieleni w Ostrowie Wielkopolskim karczować będą samosiejki i krzewy. Zrębka drzewna powstała w trakcie oczyszczania terenu trafi z kolei do Ostrowskiego Zakładu Ciepłowniczego jako biomasa do kotła produkującego prąd i ciepło.

Teren od poniedziałku 11 lutego porządkuje 18 pracowników Miejskiego Zakładu Zieleni. Prace potrwają do końca miesiąca. Drzewa są wycinane, krzaki karczowane. Gałęzie i pnie trafiają do maszyny zwanej rębakiem.

– Codziennie dostarczamy zrębki drzewne do Ostrowskiego Zakładu Ciepłowniczego SA. Średnio są to dwie przyczepy dziennie czyli około 5 ton. Do końca lutego do spółki ciepłowniczej powinno trafić około 75 ton biomasy – mówi Wojciech Białas, prezes spółki Miejski Zakład Zieleni w Ostrowie Wielkopolskim. Środki na oczyszczenie terenów podstrefy ekonomicznej pochodzą z budżetu Miasta Ostrowa Wielkopolskiego.

– Zaistniał klasyczny przypadek synergii grupy kapitałowej: nowy produkt w postaci zielonej energii elektrycznej wytwarzanej z biomasy w instalacji OZC wykreował nową możliwość działania i robienia biznesu w innej ze Spółek Grupy Kapitałowej Holdikom – w Miejskim Zakładzie Zieleni – podkreśla prezes spółki Holdikom SA Jan Grześkowiak.
 
Kocioł na biomasę w OZC SA już wytwarza prąd i ciepło. W sezonie na dobę do kotła trafia około 90 ton biomasy ( to 4 tony na godzinę). Spółka podpisała umowę ze Sklejką Eko na dostarczanie zrębków drzewnych i kory drzewnej. To ponad 6 180 000 ton zrębki i 1 655 000 ton kory, OZC nie ogranicza się jednak do jednego dostawcy biomasy. Umowy podpisano z czterema podmiotami.

Z kolei kotłownie lokalne należące do OZC SA w Nowych Skalmierzycach, Opatówku i Psarach wykorzystują jako paliwo ekologiczne brykiet drzewny i słomę. W sezonie zamawiają 418,60 ton brykietu i 440 ton słomy. W lutym dostawcą biomasy dla OZC SA będzie inna spółka komunalna Wodkan SA, która rozpocznie wycinkę trzyletniej wierzby energetycznej.

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024