Zawieszone zostały prace legislacyjne nad zmianą systemu opodatkowania samochodów osobowych – poinformował serwis wnp.pl.

Takiej odpowiedzi udzielił wiceminister gospodarki Dariusz Bogdan na interpelację posła Marka Krząkały, który pytał jakie działania zamierza podjąć ministerstwo w celu poprawy sytuacji na polskim rynku motoryzacyjnym.

Wiceminister Bogdan stwierdził, że sytuacja w krajowym przemyśle motoryzacyjnym jest przedmiotem analiz i dyskusji w międzyresortowym zespole ds. Wzrostu Konkurencyjności Przemysłu Motoryzacyjnego. Przedstawiciele MG przedstawili tam koncepcję proekologicznego pakietu wspierającego popyt na nowe samochody: zastąpienie podatku akcyzowego, jakim obłożone są samochody osobowe podatkiem ekologicznym, ściśle związanym z poziomem emisji gazów i rodzajem napędu oraz zmiany w systemie recyklingu pojazdów, czyli wprowadzenie systemu zachęt finansowych dla właścicieli oddających do złomowania pojazdy oraz nabywających auta o nieprzekraczalnej emisji spalin 155 g CO2/km.

„Wobec faktu, że propozycja spotkała się z nieprzychylnym odbiorem społecznym, nie uzyskała jednoznacznego poparcia sejmowych komisji: Gospodarki, Infrastruktury oraz Ochrony Środowiska Zasobów Naturalnych i Leśnictwa, a ponadto może wywołać problemy budżetu państwa związane z rezygnacją z podatku akcyzowego i opóźnionymi wpływami z podatku ekologicznego, zdecydowano, że prace legislacyjne zostaną zawieszone tymczasowo” – poinformował w liście wiceminister gospodarki.

źródło: wnp.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj