Nie można już składować odpadów palnych

Nie można już składować odpadów palnych
lb
04.01.2016, o godz. 11:00
czas czytania: około 2 minut
0

Z początkiem roku weszły w życie przepisy rozporządzenia Ministra Gospodarki, które zakazują składowania określonych rodzajów odpadów o kaloryczności powyżej 6 MJ/kg. Pozarządowe organizacje ekologiczne ostrzegają, że nowe prawo będzie martwe.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Zakaz składowania odpadów o kaloryczności powyżej 6 MJ/ kg dotyczy ściśle określonych rodzajów odpadów o kodach 19 08 05, 19 08 12, 19 08 14 i 19 12 12 oraz wszystkie odpady z grupy 20. Choć zatem zakaz składowania odpadów o kaloryczności powyżej 6 MJ/kg nie dotyczy wszystkich rodzajów odpadów, to jednak zakres jego stosowania jest w istocie bardzo szeroki i będzie miał olbrzymie znaczenie dla licznych podmiotów działających na rynku usług komunalnych. Wśród nich znajdą się m.in. oczyszczalnie ścieków oraz instalacje do przetwarzania odpadów komunalnych, a w szczególności zaś instalacje do mechaniczno-biologicznego przetwarzania tego rodzaju odpadów.

Wbrew nadziejom z przełomu lat 2012/2013 – na etapie projektowania terminu wejścia w życie zakazu składowania odpadów palnych na 1 stycznia 2016 r., do dziś nie udało się zakończyć budowy wszystkich projektowanych spalarni odpadów. Można zatem spodziewać się, że w 2016 r. pojawi się znaczący problem z zagospodarowaniem strumienia odpadów palnych. Jeszcze w grudniu 2015 r. organizacje pozarządowe zajmujące się ochroną środowiska apelowały do Mateusza Morawieckiego, ministra infrastruktury i rozwoju, o to by wstrzymał się z wprowadzeniem nowych przepisów. W ich ocenie rozporządzenie jest „nie do zrealizowania w obecnych realiach i będzie martwym przepisem nie tylko w dniu jego wprowadzenia, ale w ciągu wielu najbliższych lat”. Jak czytamy w piśmie skierowanym do ministra wprowadzenie rozporządzenia oznacza w praktyce, że nie będzie można składować żadnych odpadów komunalnych i pochodzących z ich mechaniczno-biologicznego przetwarzania przed poddaniem ich spaleniu (termicznemu przekształcaniu), tymczasem w chwili wejścia w życie rozporządzenia zabraknie przynajmniej 2,1 mln Mg mocy przetwórczych spalarni i współspalarni odpadów.

Autorzy pisma ostrzegają także, że wprowadzenie zakazu będzie prowadziło do patologii: „wobec braku możliwości zagospodarowania i składowania dużej masy odpadów, należy się spodziewać, że skutkiem wprowadzenia w życie rozporządzenia będzie to, co w branży odpadowej nazywane jest mieleniem kodów odpadów – nieuzasadnioną zmianą kodu odpadu, aby pozbyć się go w sposób nie narażający na sankcje prawne i finansowe.”

Według organizacji pozarządowych rozporządzenie doprowadzi też do znacznego zwiększenia nakładów i kosztów gospodarowania odpadami a i tak nie zrealizuje celów ekologicznych.

Pod listem do ministra podpisali się: Joanna Furmaga, Związek Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć, członkini Komitetu Monitorującego Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko, Małgorzata Grabowska-Snarska, Stowarzyszenie OKOLICA, Kamila Musiatowicz, Fundacja alter eko, Paweł Głuszyński, Zero Waste Europe, Piotr Rymarowicz, Towarzystwo na rzecz Ziemi, Krzysztof Rytel, Centrum Zrównoważonego Transportu, członek Komitetu Monitorującego Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko, Jacek Schindler, Stowarzyszenie Nowa Idea.

Pełna treść pisma jest dostępna TUTAJ.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024