We Włocławku wypuszczanie psów bez jakiegokolwiek zabezpieczenia oraz nie sprzątanie po nich odchodów to nie jedyne przewinienia niektórych właścicieli czworonogów. Wciąż częste są przypadki nie dopełnienia obowiązku poddania psa obowiązkowemu ochronnemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie.

W ubiegłym roku włocławscy strażnicy miejscy skierowali 40 wniosków o ukaranie nieodpowiedzialnych posiadaczy psów za zaniedbania w tym zakresie, w tym roku już 9. Każda interwencja podjęta przez strażnika w związku z niezachowaniem środków ostrożności przy trzymaniu tych zwierząt pociąga za sobą kompleksową kontrolę. Municypalni sprawdzają czy została odprowadzona opłata od jego posiadania oraz, co ważniejsze, czy psiak został zaszczepiony.

Zgodnie z przepisami posiadacze psów są obowiązani zaszczepić psy przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez psa 3 miesiąca życia, a następnie nie rzadziej, niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia. Nie dopełnienie tego obowiązku stanowi wykroczenie, za które sąd może orzec grzywnę nawet do 5 tys. zł. Strażnicy zapowiadają, że w tym zakresie nie będą pobłażliwi i każdą sprawę skierują do sądu z wnioskiem o ukaranie.

źródło: strazmiejska.um.wlocl.pl


UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj