Rada krakowskiej dzielnicy Zwierzyniec wnioskuje do władz Krakowa o zwiększenie częstotliwości odbioru odpadów pochodzących z selektywnej zbiórki z domów jednorodzinnych. Na ten moment są one odbierane raz w miesiącu.
Mieszkańcy coraz częściej skarżą się na zalegające na ich posesjach worki. Wskazują, że śmieci odbierane są zbyt rzadko i chcą, aby śmieciarki zwiększyły obsługę co najmniej do dwóch razy w miesiącu.
Rada dzielnicy pisze do ratusza
W ostatni wtorek rada dzielnicy Zwierzyniec skierowała pismo do ratusza, o “podjęcie działań zmierzających do zwiększenia częstotliwości wywozu odpadów”.
Radni podkreślają, że w wielu gospodarstwach domowych nie ma możliwości gromadzenia większej ilości odpadów przez tak długi okres. Problem się pogłębia, a rada dzielnicy otrzymuje kolejne skargi w związku z ułomnością systemu.
– Jeżeli władze miasta chcą stawiać na ekologię i mają zamiar zachęcać krakowian do segregacji surowców wtórnych, to powinny zwiększyć częstotliwość ich odbioru – czytamy w uzasadnieniu.
Nie segregują, bo nie mają gdzie gromadzić odpadów
Wiele osób nie segreguje śmieci, żeby uniknąć problematycznego gromadzenia odpadów na swoich posesjach – tłumaczą radni. Ich zdaniem częstszy wywóz odpadów przełoży się na lepsze wyniki w odzyskiwaniu surowców wtórnych.
Zdaniem radnych, wprowadzenie zmian nie musi wpłynąć na podniesienie kosztów zagospodarowania odpadów.
– Paradoksalnie zwiększenie częstotliwości odbioru odpadów nie musi wiązać się ze znaczącym wydłużeniem tras, które w skali miesiąca pokonują śmieciarki – mówi Gazecie Wyborczej radny Krzysztof Kwarciak.
– Ze względu na rzadki wywóz śmieci pojazdy szybko się zapełniają. Zdarza się, że pojemność „paki” starcza na odpady z dwóch, trzech ulic. Dlatego ciężarówki często kursują pomiędzy miejscem odbioru śmieci a sortownią – dodaje.
Miasto zachęca do segregacji odpadów
Tymczasem krakowski urząd miasta ruszył niedawno z kampanią promującą nowe zasady selektywnej zbiórki odpadów. W reklamach odwołuje się przede wszystkim do powiązań Krakowa z kulturą i zachęca mieszkańców sloganem “Kultura niejedno ma imię. Segreguj odpady”.
Więcej na ten temat piszemy tutaj.
Komentarz #16752 dodany 2019-03-26 07:49:26
jak się nie umie segregować to się ma dużo sprawdzić im dokładnie worki jak segregują i problem się rozwiąże