Reklama

AD1A Forum Recyklingu 2024 [04.07-14.10.24]

Niedobór wody. Rosjanie mają na to sposób

Niedobór wody. Rosjanie mają na to sposób
PAP
06.10.2020, o godz. 10:52
czas czytania: około 2 minut
0

Rosja planuje rozwiązać problem z niedoborem wody na zaanektowanym przez nią Krymie, zwiększając opady poprzez zasiewanie chmur - podała agencja Interfax. W tym celu na półwysep przyleciał już samolot rosyjskiego urzędu meteorologicznego (Rosgidromietu).

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD 1B DZIAŁKA ecoworki.pl WOOD RECYCLING

Na Krym przyleciał Jak-42 z laboratorium na pokładzie. Przeprowadził już dwa loty, a łącznie ma spędzić w przestrzeni powietrznej około 30 godzin.

Kontrakt o wartości ponad 25 mln rubli (ok. 1,2 mln zł) na realizację “eksperymentalnych prac dotyczących sztucznego zwiększenia opadów na Krymie” otrzymało Centralne Obserwatorium Aerologiczne w Moskwie.

Jego przedstawiciel Bagrat Danielian, cytowany przez Interfax, ocenił, że obecnie na Krymie mało jest obłoków, które można w ten sposób wykorzystać. “Z jednego obłoku można zwiększyć liczbę opadów dwa razy, ale takich obłoków nie jest tak dużo – 30-40 proc.” – oświadczył. Wyjaśnił, że do zasiewania chmur wykorzystywany jest jodek srebra.

Część mieszkańców zaanektowanego przez Rosję i dotkniętego suszą Krymu ma od końca sierpnia ograniczony dostęp do wody. Rosja oskarża o ten stan rzeczy Kijów, który po aneksji zamknął dostawy wody przez Kanał Północnokrymski. Ukraina podkreśla, że nie wznowi dostaw do czasu zwrotu półwyspu.

Do 2014 r. – kiedy doszło do aneksji Krymu – znaczna część wody na półwysep była dostarczana z Dniepru przez nawadniający Kanał Północnokrymski. Ukraińskie media zaznaczają, że kanał zapewniał 85 proc. pitnej wody na półwyspie.

Obecnie w związku z niskim poziomem opadów w tym roku zasoby wodne w zbiornikach znajdujących się na Krymie są niewystarczające – podała gazeta internetowa Ukraińska Prawda.

Szef władz Krymu Siergiej Aksionow oznajmił, że było to najbardziej suche lato na półwyspie od 150 lat. W ostatnich dniach odnotowano tam znaczne opady i burze.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD1D AKADEMIA BDO [16.07-25.08.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024