Słona przyszłość wybrzeży? Wody gruntowe pod presją
Zasolenie nadbrzeżnych wód gruntowych wskutek nadmiernej eksploatacji i podnoszenia się poziomu mórz staje się problemem globalnym. Wskazują na to pomiary wykonane aż w 480 tysiącach studni.
Łącznie artykułów: 15.
Zasolenie nadbrzeżnych wód gruntowych wskutek nadmiernej eksploatacji i podnoszenia się poziomu mórz staje się problemem globalnym. Wskazują na to pomiary wykonane aż w 480 tysiącach studni.
Chociaż Polsce nie grozi pustynnienie w najbliższych dekadach, problem suszy staje się coraz bardziej dotkliwy. Jak zauważa ekohydrolog dr Sebastian Szklarek z Europejskiego Regionalnego Centrum Ekohydrologii PAN, susze w Polsce pojawiają się częściej, obejmują coraz większe obszary i są coraz bardziej intensywne. Zjawiska te mają realny wpływ na gospodarkę, a zwłaszcza na rolnictwo – podstawową gałąź produkcji żywności.
Każdego roku 17 czerwca obchodzony jest Dzień Walki z Pustynnieniem i Suszą, ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Celem tego dnia jest zwrócenie uwagi na narastający problem niedoboru wody oraz degradacji gruntów, które są coraz większym wyzwaniem zarówno dla środowiska, jak i gospodarki.
Instytut Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa (IUNG) opublikował drugi w tym roku raport dotyczący suszy rolniczej. Dokument obejmuje okres od 1 kwietnia do 31 maja 2025 roku i pokazuje, że mimo wystąpienia opadów w maju, sytuacja nadal budzi niepokój. Najbardziej zagrożone są uprawy zbóż – zarówno jarych, jak i ozimych – oraz truskawek i krzewów owocowych.
Komisja Europejska ma w najbliższych tygodniach przedstawić strategię na rzecz zwiększenia odporności na niedobory wody. PE na majowej sesji przyjął zalecenia w tym zakresie, w których opowiada się za ambitną odpowiedzią na te wyzwania. Jak podkreśla europoseł PO Andrzej Buła, chodzi przede wszystkim o oszczędzanie wody i dbanie o jej jakość, a także o zapewnienie odpowiedniego finansowania odporności wodnej.
Niebieski Ład UE to kompleksowa, wielosektorowa strategia wodna. Według Marka Kowalskiego, przewodniczącego Federacji Przedsiębiorców Polskich (FPP), inicjatywa ta powinna zostać jak najszybciej wdrożona, by przeciwdziałać skutkom niedoboru wody w państwach członkowskich.
Do gmin, instytucji oraz organizacji pozarządowych z Łódzkiego trafi ponad 12 mln zł z funduszy europejskich na inwestycje zapobiegające klęskom żywiołowym, w tym przede wszystkim suszy. Pieniądze można pozyskać m.in. na działania związane z retencją wody.
Poziom wód powierzchniowych i tzw. podskórnych w lutym jest wyjątkowo niski, w niektórych regionach poniżej granicy stanu niskiego ostrzegawczego – poinformował Andrzej Jagielski z PIG. Głównym powodem jest brak pokrywy śnieżnej, dzięki której woda z opadów przenika do gleby stopniowo.
Susza daje się we znaki wielu regionom świata. Jej symptomy widać także w Kanadzie. Ciekawym przykładem jest tu miejscowość Barrington w Nowej Szkocji (Kanada, hrabstwo Shelburne), która już w przyszłym roku zacznie pozyskiwać wodę pitną z odsalania wód Oceanu Atlantyckiego. Ta rybacko-turystyczna miejscowość szuka nowatorskich sposobów radzenia sobie z niedoborami wody.
Minister środowiska Steffi Lemke (Zieloni) powiedziała, że konieczne będzie przygotowanie miast i gmin na zagrożenia płynące ze zmian klimatycznych – szczególnie dłuższych okresów suszy i ulewnych deszczy. – Trzeba przemyśleć całą urbanistykę miast i gmin – zauważyła.
W wielu krajach brakuje wód gruntowych. Liczba konfliktów o wodę rośnie w wielu regionach świata. W badaniu think tanku World Resource Institute (WRI) przeanalizowano dane z 2019 r. ze 189 krajów. W ten sposób powstał indeks określający ryzyko wystąpienia niedoborów wód podziemnych.
ONZ alarmuje, że do 2050 r. co najmniej co czwarta osoba na świecie będzie cierpieć z powodu stałego lub okresowego deficytu wody pitnej. Zagraża to też państwom europejskim, wśród których Polska jest w szczególnie złej sytuacji. „W zawrotnym tempie zużywamy i marnujemy nasze, i tak skromne, zasoby wody, w związku z czym możemy niebawem dołączyć do rosnącej rzeszy migrantów klimatycznych” - ostrzegał Rafał Bonter, prezes zarządu firmy Xylem Water Solutions Polska, podczas Europejskiego Kongresu Samorządów w Mikołajkach.
W rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) - 7 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia. Jego celem jest zwrócenie uwagi na najbardziej istotne problemy w obszarze zdrowia publicznego na świecie. Tegoroczne hasło brzmi: „Nasza planeta, nasze zdrowie".
W trzecim kwartale br. rząd chce przyjąć program przeciwdziałania niedoborowi wody na lata 2022–2027 z perspektywą do roku 2030 - wynika z wykazu prac legislacyjnych rządu. Chodzi o naturalną oraz sztuczną retencję, czyli budowę zbiorników.
Rosja planuje rozwiązać problem z niedoborem wody na zaanektowanym przez nią Krymie, zwiększając opady poprzez zasiewanie chmur - podała agencja Interfax. W tym celu na półwysep przyleciał już samolot rosyjskiego urzędu meteorologicznego (Rosgidromietu).