– Walka z nielegalnymi miejscami gromadzenia odpadów niebezpiecznych jest jednym z priorytetów polskiego rządu, co znalazło odzwierciedlenie w umowie koalicyjnej. Podchodzimy do tej kwestii w sposób kompleksowy – chcemy nie tylko zlikwidować miejsca nielegalnego gromadzenia odpadów, ale także przeciwdziałać takim działaniom w przyszłości – mówiła wiceministra Anita Sowińska.
Narada robocza @MKiS_GOV_PL z @MSWiA_GOV_PL @PL_GIOS, WIOŚ i wojewodami w sprawie problemów gospodarki odpadami, w tym związanych z miejscami nielegalnego nagromadzenia odpadów niebezpiecznych. Wymiana doświadczeń, weryfikacja inwentaryzacji, poprawa skuteczności działań. pic.twitter.com/sV6obN5Cpm
— Anita Sowińska (@anitasowinska) June 10, 2024
311 miejsc stanowiących zagrożenie
W trakcie spotkania dyskutowano o skali problemu nielegalnego gromadzenia odpadów niebezpiecznych oraz możliwych rozwiązaniach na poziomie poszczególnych województw.
Jak wskazała wiceministra Sowińska, z danych Inspekcji Ochrony Środowiska wynika, że na obecną chwilę w Polsce znajduje się 311 miejsc porzucenia odpadów mogących stanowić szczególne zagrożenie.
Niektóre z takich miejsc znajdują się w pobliżu infrastruktury krytycznej, a nagłe zdarzenia w takich miejscach mogą wpływać negatywnie na bezpieczeństwo państwa.
W kontekście tym podkreślano zasadność ustalenia wspólnych, jednolitych w całym kraju kryteriów, które pozwoliłyby usystematyzować dane na temat miejsc nielegalnego nagromadzenia odpadów i dalszego postępowania z nimi. Wskazywano ponadto na konieczność podjęcia działań legislacyjnych, zwłaszcza w celu usprawnienia działań Inspekcji Ochrony Środowiska.
Spotkanie międzyresortowe
Spotkanie z przedstawicielami poszczególnych województw i WIOŚ jest kolejnym krokiem w drodze do wypracowania rozwiązań problemu nielegalnego gospodarowania odpadami. Wcześniej w siedzibie resortu klimatu i środowiska odbyło się międzyresortowe spotkanie także poświęcone tej problematyce. 28 maja 2024 r. do rozmów na temat nielegalnego gospodarowania odpadami zaproszeni zostali przedstawiciele Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwa Aktywów Państwowych, Ministerstwa Infrastruktury, Ministerstwa Sprawiedliwości, Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Wód Polskich i Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.
ARSYL133
Komentarz #262376 dodany 2024-06-11 14:34:19
Niestety nielegalnych wysypisk odpadów jest dużo. Niektórzy samorządowcy nie chcą legalnie działających punków zbierania i utylizacji opadów. Zarówno radni miasta jak i gminy wiejskiej, w której mieszkam oraz prowadzę działalność w MPZP nie pozwolili otwierać takich punktów, tym samym stworzyli monopol dla miejskiego wysypiska śmieci. Jakby tego było mało poprzedni włodarze gminy wiejskiej w przetargu na sprzątanie poboczy drogowych wybrali firmę, która nawet nie posiada numeru BDO oraz wymaganego sprzętu technicznego.