Reklama

ad1a KGO kompleksowa 2026 [17.06.-02.09.26]

Niemcy. Produkcja przemysłowa nie wzrośnie w tym roku – powodem wojna w Iranie

Niemcy. Produkcja przemysłowa nie wzrośnie w tym roku – powodem wojna w Iranie Pixabay
KP/PAP
20.04.2026, o godz. 13:23
czas czytania: około 2 minut
0

Z powodu wojny Izraela i USA z Iranem w tym roku w Niemczech nie jest już spodziewany wzrost produkcji przemysłowej - oceniła Federacja Niemieckiego Przemysłu (BDI). Ostrzegła przed wzrostem cen energii, zakłóceniami w łańcuchach dostaw oraz utrzymującymi się w kraju słabościami strukturalnymi.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b ECOMONDO [01.06-30.06.26]

– Od 2022 roku produkcja przemysłowa w Niemczech każdego roku spada – powiedział w poniedziałek przewodniczący BDI Peter Leibinger na otwarciu targów przemysłowych w Hanowerze. Dodał, że “w 2026 roku nie oczekujemy już ożywienia, lecz stagnacji”.

Tym samym BDI skorygowała swoją prognozę ze stycznia, gdy przewidywała wzrost produkcji przemysłowej o 1%. Jako uzasadnienie korekty wskazała słaby początek roku. W obliczu wojny z Iranem BDI dostrzega nawet ryzyko ponownego spadku produkcji w przemyśle.

„Niemcy muszą działać teraz”

– Wojna na Bliskim Wschodzie uderzyła w światową gospodarkę, a tym samym nasz przemysł, w szczególnie delikatnym momencie. Skutki są odczuwalne i pozostaną odczuwalne – podkreślił Leibinger.

W ocenie szefa BDI „Niemcy muszą działać teraz”, a rozwój sytuacji politycznej na świecie nie jest przyczyną problemów, a jedynie je pogłębia. – Przyczyna leży po naszej stronie – ocenił.

W tym kontekście wskazał wysoki koszt prowadzenia firmy w Niemczech, wysokie podatki oraz przerośniętą biurokrację. To wszystko powoduje, jego zdaniem, że Niemcy „nie są już konkurencyjną lokalizacją”.


Włochy. Jeśli ceny gazu wzrosną do 70 euro za MWh, możliwe jest włączenie elektrowni węglowych


Co na to niemiecki rząd?

Leibinger wezwał rząd do uzgodnienia do lata szerokiego pakietu reform mających pobudzić wzrost i inwestycje. Pakiet ten powinien zawierać ulgi podatkowe, zachęty inwestycyjne oraz ograniczać biurokrację. Zaapelował też o przyspieszenie digitalizacji administracji publicznej.

Kanclerz Niemiec Friedrich Merz ogłosił, że z powodu zakłóceń na rynku energii zwoła wkrótce Radę Bezpieczeństwa Narodowego. Jest to organ utworzony w ubiegłym roku, złożony m.in. z kluczowych członków rządu, przedstawicieli służb oraz urzędników wysokiego szczebla administracji federalnej.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 KGO kompleksowa 2026 [02.06.-02.09.26]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad1d odpady z kanalizacji webinar [22.06-14.07.26]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2026