W 2017 r. zainstalowano w Niemczech aż 24 publiczne stacje tankowania wodorem. Dzięki temu nasi zachodni sąsiedzi stali się światowym liderem pod względem tempa rozwoju infrastruktury przeznaczonej do zasilania aut wodorem.

Z raportu opublikowanego przez TÜV SÜD wynika, że w 2017 r. w Niemczech otwarto 24 publicznie dostępne stacje tankowania wodoru. Do roku 2019 liczba ta ma wzrosnąć do 100. Na całym świecie w tym samym czasie przybyło jedynie 64 stacji.

W Niemczech notuje się najszybszy przyrost takich punktów. Obecnie korzystać można z 45 publicznych stacji, a wliczając stacje niepubliczne jest ich aż 56.

Najwięcej stacji tankowania wodorem jest w Japonii (91 stacji), na drugim miejscu plasują się Niemczy, a na trzecim Stany Zjednoczone (40 stacji). W przeliczeniu na jednego mieszkańca najwięcej punktów do ładowania znajduje się w Danii, Norwegi, Japonii, Niemczech oraz Austrii.

Infrastruktura bardzo intensywnie rozwijała się w Japonii w latach 2015-2016, natomiast w 2017 roku zainstalowano 11 stacji. Z kolei w USA postawiono 5 punktów tankowania wodoru, w Norwegii, Wielkiej Brytanii i Francji po 3, jak również 2 w Austrii.

Z analizy niemieckiej firmy konsultingowej Ludwig-Bölkow-Systemtechnik wynika, że w Europie funkcjonuje obecnie 139 stacji, w Azji 118, w Ameryce Północnej 68 i po jednej w Ameryce Południowej oraz w Australii. Nowym członkiem społeczności wodorowej są Zjednoczone Emiraty Arabskie. W Dubaju powstała pierwsza prywatna stacja.

Więcej na temat elektromobilności w najnowszym wydaniu czasopisma “Energia i Recykling”:

Czytaj więcej

Skomentuj