Nieracjonalny pomysł. Izba przeciwko opłatom za wydobycie wód

Nieracjonalny pomysł. Izba przeciwko opłatom za wydobycie wód
PU
24.11.2022, o godz. 9:42
czas czytania: około 3 minut
1

Członkowie Krajowej Izby Gospodarczej Przemysł Rozlewniczy nie zgadzają się ze stanowiskiem samorządu gminy Nałęczów w sprawie wprowadzenia opłat za wydobycie wód głębinowych. Przypuszczenia burmistrza dotyczące degradacji środowiska powinny być, zdaniem członków izby, poparte dowodami.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Nieracjonalny pomysł dotyczy opłaty, która zdaniem nałęczowskiego samorządu powinna być nałożona na producentów wód mineralnych, którzy eksploatują źródła wód głębinowych, o czym pisaliśmy TUTAJ. Zwróciliśmy się z prośbą o komentarz w tej sprawie do Dariusza Lizaka, Prezesa Krajowej Izby Gospodarczej Przemysł Rozlewniczy. Oto oficjalne stanowisko KIG PR (śródtytuły od redakcji):

Pomysł wprowadzenia opłaty za wydobywanie wód mineralnych i obciążania nią działających na terenie gminy producentów wód mineralnych jest nieracjonalny w obliczu warunków funkcjonowania firm w obecnej, trudnej rzeczywistości gospodarczej.

Dodatkowe obciążenia

Cała branża napojowa podlega obecnie ogromnej presji inflacyjnej, zmieniającym się przepisom prawa w odniesieniu do przepisów opakowaniowych i rozszerzonej odpowiedzialności producenta, innym przepisom, których implementacja wprowadza dodatkowe koszty gospodarcze funkcjonowania przedsiębiorstw naszej branży. Wiele z tych kosztów znacząco wpływa na budżet producentów wód, a także pogarsza konkurencyjność firm rozlewniczych w stosunku do producentów w innych krajach Unii Europejskiej.

Współpraca z samorządami

Członkowie Izby znacząco angażują się we współpracę z lokalnymi samorządami oraz w różnego rodzaju akcje informacyjne i edukacyjne mające na celu promowanie zdrowego stylu życia oraz edukację proekologiczną. Ponadto wiele firm angażuje się we wspieranie gmin nakładami finansowymi na pokrycie niektórych wydatków lokalnych samorządów. Warto w tym miejscu wspomnieć również o tym, ile miejsc pracy zapewnia takie przedsiębiorstwo. Do budżetu gmin wpływają podatki od nieruchomości tychże przedsiębiorstw, ponadto przedsiębiorcy inwestują w infrastrukturę i przyczyniają się do poprawy zagospodarowania terenu.  Ponadto wiele firm angażuje się w wspieranie gmin nakładami finansowymi wspierającymi wydatki lokalnych samorządów. Ponadto w kontekście takich wydarzeń jak konflikt w Ukrainie branża wodna powinna być szczególnie chroniona i uznana za branże strategiczną.

Zgodnie z prawem

Producenci wody mineralnej użytkują ujęcia wody zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa oraz wydanymi koncesjami lub pozwoleniami wodno-prawnymi regulującymi sposób ich eksploatacji łącznie z poziomami poboru wody. Producent wody butelkowanej jest zobligowany do przestrzegania ww. prawa i nie naruszania zasad w nim obowiązujących. Producent wody ma ogromne poczucie odpowiedzialności i świadomość prawidłowej eksploatacji złóż wody gdyż jej przestrzeganie wpływa na jakość samego ujęcia oraz jakość wody. Wszystkie przedsiębiorstwa rozlewające wodę mineralną podlegają, w zależności od kwalifikacji, przepisom ustawy Prawo Wodne oraz ustawy Prawo Geologiczne i Górnicze oraz towarzyszące im przepisy wykonawcze. Ustawa z dnia 20 lipca 2017 r. Prawo wodne reguluje gospodarowanie wodami zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju, w szczególności kształtowanie i ochronę zasobów wodnych, korzystanie z wód oraz zarządzanie zasobami wodnymi. Prawo geologiczne i górnicze z 9 czerwca 2011 r. oraz towarzysząc mu przepisy wykonawcze regulują w bardzo restrykcyjny sposób eksploatację wód podziemnych i odpowiedzialność po stronie podmiotów posiadających koncesję. Eksploatacja wód może być prowadzona jedynie na podstawie pozwolenia wodno-prawnego lub koncesji na jej wydobywanie wydanych przez właściwy miejscowo urząd.

Konieczne dowody

Jak podkreślił producent z Nałęczowa “spółka monitoruje zasobność wód w rejonie Nałęczowa. Z analiz wynika, że praca naszej fabryki nie wpływa ujemnie na zasób wód podziemnych.” Obciążanie producentów dodatkowymi opłatami doprowadzić może do bankructw i kłopotów finansowych, a co za tym idzie także redukcji zatrudnienia w prowadzonej działalności, podlegającej, w obecnym i najbliższym czasie, ogromnej presji kosztowej. Jak wspomniano na początku – producenci wód i napojów angażują się we współpracę z lokalnymi samorządami, przestrzegają przepisów prawa i dbają o środowisko, zapewniają stabilne zatrudnienie i wychodzą naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów.
W związku z powyższym członkowie Izby nie zgadzają się ze stanowiskiem Samorządu z Nałęczowa, który warto zapytać o to co dobrego przyniesie zaproponowane rozwiązanie dla obu stron? Natomiast przypuszczenie „Zdaniem burmistrza Nałęczowa produkcja wody mineralnej może przyczynić się do degradacji otoczenia, obniżania poziomu wód gruntowych i zanikania lustra wody w studniach” powinno być poparte szeregiem dowodów w postaci dokumentacji hydrogeologicznej, opisem rzeczywistych oddziaływań i rzetelnych analiz.

Z wyrazami szacunku
Dariusz Lizak
Prezes KIG PR

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (1)


Gustaw

Komentarz #217334 dodany 2022-11-29 00:01:26

Nasze pństwo już dawno temu nakreśliły zasady i przepisy, znajdujący się na określonej w przepisach głębokości ziemi przedmiot należy do państwa i jest jego własnością. Znaleźnego także nikt nie otrzyma ,a jak się ma z tą wodą to oczywiście wiadomo, to jest nie tych co znaleźli a tych co rządzą. Tak jak rzeka nie twoją, chociaż przepływa przez twoje pole lub obejście.Państwu należy się tylko uiścić odpowiednią opłatę, załatwić zezwolenia na jak najdłuższy czas i po sprawie . Z tego powodu nie jest możliwe załatwienie uruchonienia dla siebie na cieku wodnym elektrowni wodnej.A szkoda bo nie płakano by, że wegiel ,ropa i gas a energia z tych węglowodorów nie sprzyjająca naszej egzystencji . Wody rzecznej u nas już mało ,ale przy odpowiedniej regulacji i dozowaniu w napędzaniu generatorów na dlugie lata starczy.ODRA skażona ale nurt jeszcze ma solidny bo zasilana jest z opadow atmosferycznych i nie na wyczerpaniu. Zastosować pewne nieszblonowe i nowatorskie zasady kumulacji energii wody spowalniając jej spływ a zaprząc do kieratu, niech pracuje i paruje oczyszczając deszczem atmosferę i nawadniając tereny uprawne.Nie wiem czy ktoś czytając ten opis zastanowi się czy jest to realne ,zapewniam iż tylko boję się synchronizacji tych generatorów na takim długim odcinku, jaki zajeła by ta ELEKTROWNIA WODNA .

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2025