Reklama

AD1A KEMIPOL [13.12-21.12.24]

Niezwykłe odkrycie w Sulęcinie. Nieźle zaopatrzona piwniczka

Niezwykłe odkrycie w Sulęcinie. Nieźle zaopatrzona piwniczka
PU
19.04.2022, o godz. 11:18
czas czytania: około 2 minut
0

Niezwykłe odkrycie w Sulęcinie (woj. lubuskie) stało się udziałem wykonawcy robót związanych z budową kanalizacji. Prace prowadzone w centrum miasta, w obrębie dawnych murów miejskich doprowadziły już do odkrycia fragmentów muru miejskiego, teraz w jednej z zasypanych piwnic ekipa budowlana znalazła kamionkowe butelki po pewnym ziołowym likierze.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Sulęcin położony jest w województwie lubuskim, w dolinie rzeki Warty nad jej dopływem Postomią, w historycznej ziemi lubuskiej, w regionie określanym jako ziemia torzymska. Historiografia wzmiankuje o mieście od XIII wieku, m. in. jako o Zulenche, czy Sulenzec.

Nazwę Suliencz wymienia w Rocznikach Królestwa Polskiego  Jan Długosz, a o miejscowości jako o zamku Suliniec wspomina również polski historyk Marcin Kromer. Dziś spacerując po Sulęcinie możemy wciąż podziwiać fragmenty murów obronnych, pochodzące z XIV w.

Właśnie w historycznym centrum miasta, w obrębie dawnych murów miejskich, podczas prac koparki budowlańcy natrafili na niezwykłe odkrycie. Dotarli do przysypanej piwnicy, która była częścią nieistniejącej kamienicy. Budynek najprawdopodobniej zniknął z powierzchni ziemi tuż po II wojnie światowej.

Nieźle zaopatrzona piwniczka

W piwnicy umiejscowiona była wnęka, w której ktoś przed laty bardzo starannie poukładał butelki po likierze jałowcowym. Budowlańcy znaleźli około 40-50 całych butelek i sporo stłuczki.

– Wszystkie były puste i pozbawione oryginalnego lakowania. Jedyne, co w nich jeszcze się znajdowało, to resztki wody, która tam się dostała. Z etykiet umieszczonych na dawnych trunkach wynika, że były to najprawdopodobniej likiery jałowcowe wyprodukowane w Steinhagen niedaleko Wupertalu. Wiele wskazuje na to, że ten producent wciąż istnieje – mówi Hubert Augustyniak z Muzeum Archeologicznego Środkowego Nadodrza w Świdnicy.

Dlaczego niezwykłe odkrycie?

Z informacji zawartych na etykietach likieru Steinhäger można wywnioskować, że trunek był wielokrotnie nagradzany podczas międzynarodowych konkursów.

– Jedno z wyróżnień pochodziło z XIX wieku, inne z 1910 roku – mówi Hubert Augustyniak.

Butelki z sulęcińskiej piwniczki trafią do magazynu muzeum, gdzie zostaną poddane konserwacji i zabezpieczone. Być może kiedyś trafią na wystawę. Po usunięciu znaleziska z terenu prac, ekipa mogła kontynuować budowę kanalizacji.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024