Reklama

envicon 2023 ad1a

Nowa europejska polityka ws materiałów rzadkich z poparciem firm recyklingowych

Nowa europejska polityka ws materiałów rzadkich z poparciem firm recyklingowych
Bartłomiej Leśniewski
22.09.2022, o godz. 10:11
czas czytania: około 2 minut
0

FEAD (Europejska Federacja Zagospodarowywania Odpadów), z zadowoleniem przyjmuje ogłoszenie przewodniczącej Komisji Ursuli von der Leyen nowej polityki w sprawie wprowadzenia ustawy o surowcach rzadkich i krytycznych (critical raw).

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_31.08.23-02.03.24

W swoim orędziu o stanie Unii Europejskiej przewodnicząca Komisji, Ursula von der Leyen powiedziała, że lit i pierwiastki ziem rzadkich zastępują już gaz i ropę „w sercu” gospodarki europejskiej. I ogłosiła program lepszego gospodarowania tymi pierwiastkami na kontynencie, obejmujący lepszy recykling ZSEE (Zużytego Sprzętu Elektryczny i Elektroniczny).

Uzależnienie

Kilka krajów, w tym Australia, Kongo i Republika Południowej Afryki, ma istotne znaczenie dla zabezpieczenia dostaw do UE. – To jednak Chiny kontrolują światowy przemysł przetwórczy, w którym prawie 90 proc. metali ziem rzadkich i 60 proc. przetworzonego litu tam, tym samym dominują na rynku – czytamy w komunikacie wydanym przez Komisję Europejską.

– W tym wypadku musimy uniknąć popadania w taką samą zależność, jak w przypadku ropy i gazu – apelowała Ursula von der Leyen. Zaapelowała o budowę „rezerw strategicznych” dla UE, budowę alternatywnych dla obecnie istniejących łańcuchów dostaw oraz lepsze wykorzystanie recyklingu do odzyskiwania metali rzadkich już sprowadzonych na europejski rynek.

Nie tylko lit

– Surowce krytyczne (takie jak lit, kobalt i nikiel) mają kluczowe znaczenie dla zrównoważonego funkcjonowania gospodarki europejskiej, codziennego życia obywateli Europy oraz kluczowych sektorów przemysłu – czytamy w komunikacie FEAD przygotowanym w odpowiedzi na apel komisarz.

Uznając ich znaczenie federacja zdecydowanie opowiada się za wspieraniem ich odzyskiwania i dalszego ponownego użycia oraz w pełni popiera plany Komisji dotyczące określenia projektów strategicznych w całym łańcuchu dostaw, w tym przetwarzania i recyklingu.

FEAD podkreśla rolę, jaką przemysł gospodarowania odpadami może odegrać w walce z kryzysem surowcowym i energetycznym. – W czasach, gdy na przykład popyt na baterie zawierające, metale takie jak lit, nikiel, kobalt, wzrośnie o 1 400 proc. do 2030 r., firmy zajmujące się gospodarką odpadami umożliwiają przejście do gospodarki o obiegu zamkniętym, wytwarzając zasoby i energię, które można ponownie wykorzystać – wstrzyknąć z powrotem do gospodarki, przyczyniając się w ten sposób do zielonej transformacji UE – komentował Peter Kurth, przewodniczący FEAD.

 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

wewo ad2

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

envicon 2023 ad1a

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2023