FEAD (Europejska Federacja Zagospodarowywania Odpadów), z zadowoleniem przyjmuje ogłoszenie przewodniczącej Komisji Ursuli von der Leyen nowej polityki w sprawie wprowadzenia ustawy o surowcach rzadkich i krytycznych (critical raw).

W swoim orędziu o stanie Unii Europejskiej przewodnicząca Komisji, Ursula von der Leyen powiedziała, że lit i pierwiastki ziem rzadkich zastępują już gaz i ropę „w sercu” gospodarki europejskiej. I ogłosiła program lepszego gospodarowania tymi pierwiastkami na kontynencie, obejmujący lepszy recykling ZSEE (Zużytego Sprzętu Elektryczny i Elektroniczny).

Uzależnienie

Kilka krajów, w tym Australia, Kongo i Republika Południowej Afryki, ma istotne znaczenie dla zabezpieczenia dostaw do UE. – To jednak Chiny kontrolują światowy przemysł przetwórczy, w którym prawie 90 proc. metali ziem rzadkich i 60 proc. przetworzonego litu tam, tym samym dominują na rynku – czytamy w komunikacie wydanym przez Komisję Europejską.

– W tym wypadku musimy uniknąć popadania w taką samą zależność, jak w przypadku ropy i gazu – apelowała Ursula von der Leyen. Zaapelowała o budowę „rezerw strategicznych” dla UE, budowę alternatywnych dla obecnie istniejących łańcuchów dostaw oraz lepsze wykorzystanie recyklingu do odzyskiwania metali rzadkich już sprowadzonych na europejski rynek.

Nie tylko lit

– Surowce krytyczne (takie jak lit, kobalt i nikiel) mają kluczowe znaczenie dla zrównoważonego funkcjonowania gospodarki europejskiej, codziennego życia obywateli Europy oraz kluczowych sektorów przemysłu – czytamy w komunikacie FEAD przygotowanym w odpowiedzi na apel komisarz.

Uznając ich znaczenie federacja zdecydowanie opowiada się za wspieraniem ich odzyskiwania i dalszego ponownego użycia oraz w pełni popiera plany Komisji dotyczące określenia projektów strategicznych w całym łańcuchu dostaw, w tym przetwarzania i recyklingu.

FEAD podkreśla rolę, jaką przemysł gospodarowania odpadami może odegrać w walce z kryzysem surowcowym i energetycznym. – W czasach, gdy na przykład popyt na baterie zawierające, metale takie jak lit, nikiel, kobalt, wzrośnie o 1 400 proc. do 2030 r., firmy zajmujące się gospodarką odpadami umożliwiają przejście do gospodarki o obiegu zamkniętym, wytwarzając zasoby i energię, które można ponownie wykorzystać – wstrzyknąć z powrotem do gospodarki, przyczyniając się w ten sposób do zielonej transformacji UE – komentował Peter Kurth, przewodniczący FEAD.

 

Czytaj więcej

Skomentuj