W Częstochowie uruchomiono fontannę z rzeźbą „Dziewczynka z gołębiami”. Fundatorem odlewu są Częstochowskie Wodociągi S.A. które w ubiegłym roku obchodziły 80-lecie swojej działalności.

Koncepcja plastyczna fontanny opracowana została przez Władysława Ratusińskiego, znanego częstochowskiego artysty malarza. Dziewczynkę wyrzeźbiła Ewa Maliszewska, autorka figurek do oscarowego "Piotrusia i wilka" – filmu lalkowego, który powstał w łódzkiej wytwórni Se-ma-for. Ewa Maliszewska, ma już na swoim koncie kilka poważnych zleceń, m.in., jedyny pomnik w Polsce Marka Kotańskiego.

Fundatorem odlewu „Dziewczynka z gołębiami” są Częstochowskie Wodociągi S.A. które w ubiegłym roku obchodziły 80-lecie swojej działalności.

– Moja koncepcja zakładała wykorzystanie rzeźby z brązu w postaci dziewczynki karmiącej gołębie. Częścią fontanny jest niska ława z piaskowca „Długopole” w kształcie łuku oddzielająca strefę niecki fontanny od strefy zieleni. Nawierzchnia niecki fontanny wykonana została z otoczaków. – mówi Władysław Ratusiński – Z kamieni wytryskiwać mają strumienie wody według określonego programu.

W fontannie „Dziewczynka z gołębiami” dwie dysze (z pięciu) usytuowane najbliżej postaci dziewczynki są tak zaprogramowane, aby woda oprócz zmieniającej się w sposób ciągły wysokości strumienia od 0 do 50 cm mogła tryskać co parę minut wyżej, omywając od góry skrzydła i sylwetki gołębi. Spływająca woda nawilża nawierzchnię z naturalnych kamieni tzw. otoczaków i kostki granitowej.

Zastosowano również reflektorki typu LED pozwalające uzyskać dodatkowe efekty poprzez podświetlenie strumieni wody w godzinach nocnych. Woda odpływa poprzez studzienki ściekowe ze stali nierdzewnej o średnicy 42 cm i wysokości 45 cm. Wewnątrz studzienek umieszczone są również dysze typu „lamiar jet” wytryskujące skupione strumienie wody o średnicy 13 mm. Dla fontanny konieczne było wykonanie tzw. „pokoju technicznego” zawierającego wszystkie urządzenia niezbędne do prawidłowego funkcjonowania fontanny.

Dokumentację projektową dla fontanny wykonała firma: Pracownia Projektowo-Wdrożeniowa „ALFA”, wykonawcą była firma ANTI S.A. z Wysokiej.

źródło: czestochowa.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj