Wczoraj w Lesiowie koło Radomia uroczyście otwarto instalację do suszenia osadów ściekowych działającą w miejskiej oczyszczalni. Instalacja otrzymała Grand Prix XI Sympozjum Wodnego w Cannes.

– Ta inwestycja ma olbrzymie znaczenie dla naszego miasta. Po pierwsze jest ważnym krokiem w gospodarce zrównoważonej, po drugie ma wydźwięk prestiżowy – stawia Radom w czołówce miast polskich, z których bierze się przykład – mówił podczas otwarcia oczyszczalni prezydent Radomia Andrzej Kosztowniak.

Nagrodzona technologia jest jednym z etapów modernizacji obiektu w Lesiowie. Budowa trwała dwa lata, jej wartość wyniosła około 7 mln euro, z czego 63 procent stanowi dofinansowanie z funduszu spójności.

Ścieki, które teraz trafiają do oczyszczalni poddawane są procesowi odcedzania, odpiaskowania i odtłuszczenia. W wyniku procesu wydziela się osad, który się odwadnia i osusza. Efektem końcowym jest granulat, który jest doskonałym paliwem.

Na razie Wodociągi odpady sprzedają do zakładu utylizacji odpadów, jednak w planach jest wybudowanie swojej spalarni. – Dzięki temu dodatkowo obniżyliby koszty zużycia energii. Granulat, który produkujemy, wystarczyłby na zaspokojenie naszych potrzeb energetycznych, byłaby nawet nadwyżka – powiedział prezes Wodociągów Miejskich Leszek Trzeciak.
 
Budowa spalarni to część nowego projektu, w ramach którego będzie rozbudowana także kanalizacja w Radomiu. – To będzie jeden z ważniejszych projektów. Wniosek opiewa na 200 mln zł i przeszedł już pozytywnie ocenę formalną. Dzięki niemu kilka radomskich dzielnic będzie skanalizowanych. Już rozpoczęto wymianę  instalacji wodno-kanalizacyjnych w centrum Radomia, zmodernizowano ujęcia wody w Sławnie, na ukończeniu jest kanalizacja sanitarna w Pruszakowie, Rajcu Poduchownym, Starej i Nowej Woli Gołębiowskiej – dodaje prezydent Radomia. Wodociągi Miejskie także na ten projekt będą starały się o fundusze z Unii Europejskiej.

W uroczystym otwarciu udział wzięli m.in.: przedstawiciele Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, przedsiębiorstw wodociągowych z całej Polski oraz Rosji, prezydenci i burmistrzowie miast Polski.

źródło: radom.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj