300 ton piasku wiślanego, koparko-ładowarka oraz ekipa pracowników wystarczyły, by w ciągu dwóch dni po praskiej stronie Wisły powstała plaża. Już można z niej korzystać.

Plaża została wkomponowana w dzikie otoczenie brzegu Wisły. Jedna trzecia plaży została zaplanowania jako naturalne „zatoczki” porośnięte niską roślinnością trawiastą, wkomponowane między istniejące krzewy i drzewa. Pozostała część została wykonana jako plaża piaszczysta. 480 m3 piasku wiślanego pochodzi z piaskarni Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, na wysokości ujęć wody nad Wisłą. Prace porządkowe na terenie plaży zostały wykonane przez 30 osób pracujących w ramach Służby Brzegowej. Plaża będzie sprzątana i wygrabiana przynajmniej dwa razy w tygodniu. Na bieżąco będzie też uzupełniany piasek.

Miejsce wykonania plaży nie jest przypadkowe. To tutaj, w latach 70-tych XX wieku, istniała plaża, na której można było spotkać rzesze plażujących warszawiaków. Pomimo zaniedbania przez kolejnych kilkanaście lat miejsce to nadal było wykorzystywane jako miejsce wypoczynku i plażowania.

Służba Brzegowa została powołana na początku kwietnia br. w celu systematycznego i planowego sprzątania nabrzeży Wisły. Efekty ich pracy to:
– 34 dni sprzątania, wykonywane przez grupy od 43 do 250 osób co daje 1508 roboczodni;
– 2211 zebranych worków śmieci;
– na odcinku bulwaru warszawskiego (6,8 km) dwukrotnie usunięto namuły – po wezbraniach wiosennych i czerwcowych.

źródło: um.warszawa.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj