1 / 7

Park Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich „Łysa Góra” powstać ma w Nowej Słupi w woj. świętokrzyskim. Kosztować będzie ok. 21 mln zł. Wybudowane będzie m.in. kino 5D i ścieżki edukacyjne przedstawiające lokalne legendy.

Park „Łysa Góra” powstanie poprzez rozbudowę amfiteatru, funkcjonującego od blisko 7 lat przy Centrum Kulturowo-Archeologicznym w Nowej Słupi. Za 21 mln zł wybudowany ma zostać m.in. gmach przykryty kopułą, mieszczący kino 5D oraz multimedialne ścieżki edukacyjne, przedstawiające świętokrzyskie legendy. Głównym zadaniem parku ma być ochrona i promocja materialnej i niematerialnej spuścizny kulturowej regionu.

– Zgodnie z najnowszymi trendami w turystyce, obiekt będzie wykorzystywał metodę „storytelling”, czyli opowiadania historii, ale także zaawansowane technologicznie multimedia oraz scenografię. Dziedzictwo niematerialne jest fantastycznym wyróżnikiem regionu świętokrzyskiego. W Polsce nie ma obiektu turystycznego, którego głównym motywem są legendy – powiedziała Małgorzata Wilk-Grzywna, dyrektor biura Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Świętokrzyskiego (ROT).

Edukacja i legendy

W głównym budynku wydzielona zostanie ścieżka edukacyjna z salami-gabinetami legend, w których prezentowane będą wybrane mity i baśnie świętokrzyskie, np. o sabatach czarownic, św. Emeryku, zbóju Kaku, czy powstaniu Kielc.

– Postaramy się skumulować legendy w taki sposób, aby łączyły niematerialne dziedzictwo regionu z prawdziwą historią – zaznaczył p.o. dyrektor Parku Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich Piotr Sepioło.

Legendy będą pokazywane przy wykorzystaniu nowoczesnych technicznie multimediów, np. “mind control”, czyli poprzez gry sterowane myślą, podłogi podświetlane LED z animacjami, hologramy czy okulary wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości. W parku znajdą się także elementy tradycyjnej scenografii. Podania, które nie będą pokazane na ekspozycji, zostaną zaprezentowane w filmie, który zwiedzający obejrzą w kinie sferycznym 5D. Film będzie odsyłał także do różnych atrakcji turystycznych regionu.

– Multimedia wykorzystane w parku mają prezentować ciekawą treść, gdyż jest to najbardziej istotne dla przyciągnięcia zainteresowania turystów. Naszą ideą jest pokazywanie przy pomocy legend istotnych prawd, np. jak tworzyła się przyroda jeśli chodzi o gołoborze – zaznaczył wicedyrektor świętokrzyskiej ROT Jarosław Panek, nawiązując do podania o powstaniu skalnego gołoborza na zboczu Łysej Góry, które mówi, że do jego stworzenia przyczyniły się diabły.

Historia wspierana przez Unię

W budynku znajdzie się również przestrzeń poświęcona obsłudze zwiedzających – kasy, sklep z pamiątkami, informacja turystyczna, toalety, szatnia i gastronomia. Park połączony będzie bramą z Centrum Kulturowo-Archeologicznym, w którym funkcjonuje m.in. zrekonstruowana osada starożytnych hutników sprzed 2 tys. lat.

Inwestycja współfinansowana będzie z funduszy Unii Europejskiej (ok. 13,2 mln zł) w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020. Podpisano już wstępną umowę w tej sprawie. Projekt będą prowadziły gmina Nowa Słupia i ROT. Otwarcie parku jest planowane na początku sezonu turystycznego w 2021 r. Pomysłodawcy projektu szacują, że może on przyciągnąć do Nowej Słupi ok. 400 tys. zwiedzających rocznie. Oceniają także, że inwestycja oraz inne przedsięwzięcia, które mają być realizowane w miejscowości, np. budowa Centrum Edukacji Przyrodniczej Świętokrzyskiego Parku Narodowego oraz przebudowa Muzeum Starożytnego Hutnictwa, zupełnie zmienią oblicze Nowej Słupi. Inwestycjami w okolicy już są zainteresowani m. in. hotelarze.

Czytaj więcej

Skomentuj