Nowa Słupia będzie miała park świętokrzyskich legend

Nowa Słupia będzie miała park świętokrzyskich legend
dom/PAP
05.01.2018, o godz. 13:45
czas czytania: około 3 minut
0

Park Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich „Łysa Góra” powstać ma w Nowej Słupi w woj. świętokrzyskim. Kosztować będzie ok. 21 mln zł. Wybudowane będzie m.in. kino 5D i ścieżki edukacyjne przedstawiające lokalne legendy.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Park „Łysa Góra” powstanie poprzez rozbudowę amfiteatru, funkcjonującego od blisko 7 lat przy Centrum Kulturowo-Archeologicznym w Nowej Słupi. Za 21 mln zł wybudowany ma zostać m.in. gmach przykryty kopułą, mieszczący kino 5D oraz multimedialne ścieżki edukacyjne, przedstawiające świętokrzyskie legendy. Głównym zadaniem parku ma być ochrona i promocja materialnej i niematerialnej spuścizny kulturowej regionu.

– Zgodnie z najnowszymi trendami w turystyce, obiekt będzie wykorzystywał metodę „storytelling”, czyli opowiadania historii, ale także zaawansowane technologicznie multimedia oraz scenografię. Dziedzictwo niematerialne jest fantastycznym wyróżnikiem regionu świętokrzyskiego. W Polsce nie ma obiektu turystycznego, którego głównym motywem są legendy – powiedziała Małgorzata Wilk-Grzywna, dyrektor biura Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Świętokrzyskiego (ROT).

Edukacja i legendy

W głównym budynku wydzielona zostanie ścieżka edukacyjna z salami-gabinetami legend, w których prezentowane będą wybrane mity i baśnie świętokrzyskie, np. o sabatach czarownic, św. Emeryku, zbóju Kaku, czy powstaniu Kielc.

– Postaramy się skumulować legendy w taki sposób, aby łączyły niematerialne dziedzictwo regionu z prawdziwą historią – zaznaczył p.o. dyrektor Parku Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich Piotr Sepioło.

Legendy będą pokazywane przy wykorzystaniu nowoczesnych technicznie multimediów, np. “mind control”, czyli poprzez gry sterowane myślą, podłogi podświetlane LED z animacjami, hologramy czy okulary wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości. W parku znajdą się także elementy tradycyjnej scenografii. Podania, które nie będą pokazane na ekspozycji, zostaną zaprezentowane w filmie, który zwiedzający obejrzą w kinie sferycznym 5D. Film będzie odsyłał także do różnych atrakcji turystycznych regionu.

– Multimedia wykorzystane w parku mają prezentować ciekawą treść, gdyż jest to najbardziej istotne dla przyciągnięcia zainteresowania turystów. Naszą ideą jest pokazywanie przy pomocy legend istotnych prawd, np. jak tworzyła się przyroda jeśli chodzi o gołoborze – zaznaczył wicedyrektor świętokrzyskiej ROT Jarosław Panek, nawiązując do podania o powstaniu skalnego gołoborza na zboczu Łysej Góry, które mówi, że do jego stworzenia przyczyniły się diabły.

Historia wspierana przez Unię

W budynku znajdzie się również przestrzeń poświęcona obsłudze zwiedzających – kasy, sklep z pamiątkami, informacja turystyczna, toalety, szatnia i gastronomia. Park połączony będzie bramą z Centrum Kulturowo-Archeologicznym, w którym funkcjonuje m.in. zrekonstruowana osada starożytnych hutników sprzed 2 tys. lat.

Inwestycja współfinansowana będzie z funduszy Unii Europejskiej (ok. 13,2 mln zł) w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020. Podpisano już wstępną umowę w tej sprawie. Projekt będą prowadziły gmina Nowa Słupia i ROT. Otwarcie parku jest planowane na początku sezonu turystycznego w 2021 r. Pomysłodawcy projektu szacują, że może on przyciągnąć do Nowej Słupi ok. 400 tys. zwiedzających rocznie. Oceniają także, że inwestycja oraz inne przedsięwzięcia, które mają być realizowane w miejscowości, np. budowa Centrum Edukacji Przyrodniczej Świętokrzyskiego Parku Narodowego oraz przebudowa Muzeum Starożytnego Hutnictwa, zupełnie zmienią oblicze Nowej Słupi. Inwestycjami w okolicy już są zainteresowani m. in. hotelarze.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

DSK BIOODPADY 2024 [AD1d ODPADY] 16.01-27.02.24

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024