Społeczne Agencje Najmu to szansa na zmniejszenie deficytu przystępnych cenowo mieszkań, bez konieczności budowania nowych.
Jak działa SAN
Społeczna Agencja Najmu to podmiot prowadzący (w celu tworzenia warunków do zaspokajania potrzeb mieszkaniowych wspólnoty samorządowej) działalność polegającą na dzierżawie lokali mieszkalnych lub budynków mieszkalnych jednorodzinnych od ich właścicieli oraz wynajmowaniu tych lokali lub tych budynków osobom fizycznym wskazanym przez gminę.
SAN jest pośrednikiem najmu, instytucją pośredniczącą między wynajmującymi mieszkania a najemcami. Dzięki niej, między innymi, osoby o dochodzie nie pozwalającym na samodzielny wynajem mieszkań mogą uzyskać dofinansowanie gminy. A wynajmujący własny lokal zyskać w prowadzonym przez SAN gminie partnera gwarantującego stabilności wpłat.
– Instytucja SAN-u może więc prowadzić do zmniejszenia dostrzeganego od dawna problemu deficytu dostępnych cenowo mieszkań, bez konieczności budowania nowych, a przy wykorzystaniu istniejących zasobów – ocenia Henryk Gawroński, ekspert Akademii Nauk Stosowanych w Elblągu.
I dodaje, że jest to rozwiązanie w szczególności celowe dla osób z tzw. luki czynszowej, tj. osób, które osiągają zbyt wysokie dochody, aby ubiegać się o mieszkania komunalne, a zbyt niskie, aby móc pozwolić sobie na najem czy zakup mieszkań po cenach rynkowych.
Program Habitat
Jak się do tego zabrać na terenie gminy? Pomóc ma program doradczy Fundacja Habitat for Humanity Poland.
Jak czytamy w komunikacie fundacji w ramach projektu „Działania na rzecz integracji społecznej i ekonomicznej, wzmocnienia oraz zapewnienia osobom uchodźczym dostępu do mieszkalnictwa społecznego” finansowanego ze środków UNHCR, Agencji ONZ ds. Uchodźców, Fundacja Habitat for Humanity Poland będzie prowadzić doradztwo w zakresie:
- diagnozy sytuacji i wsparcia w wyborze optymalnego modelu SAN (prowadzony przez spółkę gminną lub organizację pozarządową), grupy docelowej, ewentualnych dodatkowych usług społecznych
- wsparcia w:
– tworzeniu uchwały Rady Gminy w sprawie określenia zasad i kryteriów wynajmowania lokali mieszkalnych lub budynków mieszkalnych jednorodzinnych przez osobę fizyczną z zasobu społecznej agencji najmu (SAN) i procesie jej przyjmowania
– wypracowaniu umowy o współpracy pomiędzy Urzędem Gminy a SAN
– opracowaniu umów dzierżawy lokali mieszkalnych od ich właścicieli na rzecz SAN oraz umów najmu lokali od SAN przez najemców
- tworzenia budżetu SAN i możliwości finansowania tej działalności
- sieciowania z innymi gminami, na których terenie działa SAN lub które planują jego utworzenie a także z już działającymi Społecznymi Agencjami Najmu
„Elementem doradztwa nie będzie wsparcie w pozyskiwaniu środków zewnętrznych na działalność SAN, a jedynie wskazywanie możliwości pozyskiwania takich środków” – zastrzega Fundacja Habitat for Humanity Poland.
Termin przyjmowania zgłoszeń zainteresowanych udziałem w programie gmin upływa 27 marca. Więcej szczegółów: Habitat.pl
Komentarze (0)