Reklama

envicon 2023 ad1a

Nowe autobusy zeroemisyjne czekają na pasażerów w Rybniku

Nowe autobusy zeroemisyjne czekają na pasażerów w Rybniku
dom
01.04.2022, o godz. 13:06
czas czytania: około 2 minut
0

Od kwietnia na rybnickie drogi ruszają miejskie autobusy zeroemisyjne. 23 nowe pojazdy będą sukcesywnie wprowadzane na trasy rybnickiej komunikacji miejskiej.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_31.08.23-02.03.24

W sumie do dyspozycji pasażerów rybnickiej komunikacji miejskiej będzie jedenaście 12-metrowych Solarisów Urbino 11, pięć 18-metrowych przegubowych Urbino 18, dwa 8-metrowe MANy oraz pięć 9-metrowych Kutsenitsów. Te 23 pojazdy to blisko 30 proc. autobusów, które obecnie jeżdżą po rybnickich drogach.

Pojazdy zostały zakupione w ramach ubiegłorocznego przetargu. Są fabrycznie nowe, a każdy z pojazdów wyposażony jest m.in. w klimatyzacje, ładowarki USB, białe, dużych rozmiarów tablice elektroniczne, monitoring, alkomaty uniemożliwiające uruchomienie pojazdu przez kierowców będących pod wpływem alkoholu.

– Rybnik jest pierwszym w Polsce miastem, które kontraktuje autobusy elektryczne u prywatnego operatora, zaś postępowanie przetargowe wskazało, że autobus elektryczny może być faktycznie tańszy od jego gazowego odpowiednika – zaznacza Bartosz Mazur, dyrektor rybnickiego ZTZ.

Dla bezpieczeństwa kierujących Solarisy będą wyposażone w całkowicie oddzielone od przedziału pasażerskiego kabiny. Wszystkie pojazdy oczywiście będą pomalowane w kolory i grafikę zgodną z Systemem Identyfikacji Wizualnej Miasta Rybnika.

Nowością jest układ wnętrza i otwierane na zewnątrz środkowe drzwi – tak zaprojektowane wnętrze pozwoli na wygodną podróż zarówno na krótkich, jak i na długich odcinkach. Ciekawostką jest to, że tapicerka siedzeń będzie przygotowana specjalnie dla naszego miasta – z logo Rybnika. Miasto wyposaży każdy pojazd w defibrylator AED.

Na pokładzie Solarisów znajdują się zestawy baterii o dużej pojemności, które ładowane będą za pomocą ładowarek typu plug-in na zajezdni przewoźnika.Warto również dodać, że jeśli takie wyposażenie autobusów się sprawdzi, będzie standardem w Rybniku.

– Nowoczesne wyposażenie autobusów to znaczna poprawa komfortu jazdy dla pasażerów, ale i lepsze warunki pracy kierowców – zauważa Piotr Kuczera, prezydent Rybnika. – To jeden z istotnych elementów przyczyniających się do podniesienia atrakcyjności komunikacji zbiorowej w stosunku do alternatywnych form przemieszczania.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

envicon 2023 ad1a

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2023