„Dzięki wymogom współfinansowania programu uruchomi on inwestycje o łącznej wartości ponad 722 mln EUR, co stanowi wzrost o 28,5 % w porównaniu z ubiegłym rokiem” – czytamy w komunikacie Komisji Europejskiej.
Podprogramy
Projekty z niemal wszystkich krajów UE będą korzystać ze wsparcia UE w ramach następujących podprogramów: przyroda i różnorodność biologiczna; „gospodarka o obiegu zamkniętym i jakość życia”; łagodzenie zmiany klimatu i przystosowanie się do niej oraz przejście na czystą energię.
Projekty LIFE przyczyniają się do osiągnięcia szerokiego zakresu celów Europejskiego Zielonego Ładu w zakresie klimatu, energii i środowiska, w tym celu UE, jakim jest osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r. „Wspierają one różnorodność biologiczną i odbudowę zasobów przyrodniczych, poprawiają jakość życia Europejczyków poprzez ograniczenie zanieczyszczeń i emisji gazów cieplarnianych, zwiększają obieg zamknięty w gospodarce i odporność na zmianę klimatu oraz przyspieszają przejście na czystą energię w całej Europie” – ocenia Komisja Europejska.
Nowe rozdanie
Komisja zaprezentowała przykłady projektów, na które przyznano dofinansowanie
Jeden z największych projektów dotyczących przyrody i różnorodności biologicznej dotyczy 13 państw członkowskich UE i innych państw europejskich zajmujących się przyłowami na północnym Atlantyku, Morzu Bałtyckim i Morzu Śródziemnym. Projekt prowadzony przez Niderlandy ma na celu zminimalizowanie – a w miarę możliwości wyeliminowanie – przyłowów w zaangażowanych regionach zgodnie z unijną strategią na rzecz bioróżnorodności 2030.
Francuski projekt wspierający łagodzenie zmiany klimatu ma na celu wykazanie technicznej i ekonomicznej wykonalności innowacyjnego i opłacalnego systemu fotowoltaicznego przed wprowadzeniem go na rynek. Technologia ta obejmuje bifacyjne panele słoneczne, które są zawieszone nad niewykorzystywanymi miejscami, takimi jak kanały, baseny i zbiorniki. Technologia ta pomoże w generowaniu większej ilości energii ze źródeł odnawialnych, zmniejszeniu emisji gazów cieplarnianych i ograniczeniu konkurencji w zakresie użytkowania gruntów.
Nowy projekt obejmujący wiele krajów będzie również wspierać przejście na czystą energię w łańcuchu wartości HORECA (hotel, restauracja, catering) w siedmiu krajach UE. Celem projektu jest przeszkolenie ponad 500 pracowników i zaangażowanie około 10000 zainteresowanych stron w branży zakwaterowania i usług gastronomicznych, aby zaoszczędzić równoważną energię wynoszącą 390 mln żarówek rocznie.
LIFE w Polsce
Polskie samorządy od lat korzystają ze środków Programu LIFE i współfinansowania oferowanego przez NFOŚiGW, realizując różne projekty prośrodowiskowe. To dzięki LIFE Gmina Klucze przywróciła znaną na całą Europę perełkę przyrodniczą – Pustynię Błędowską – która po wielu latach nieprzemyślanych zalesień, zatraciła swój pierwotny charakter. Natomiast mieszkańcy aglomeracji łódzkiej, po zrealizowaniu projektu LIFE EHREK, mogą cieszyć się z oczyszczonych, z zastosowaniem innowacyjnych metod, zbiorników rekreacyjnych Arturówek.
Komentarze (0)