Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

Nowe projekty programu LIFE z akceptacją Brukseli

Nowe projekty programu LIFE z akceptacją Brukseli
Bartłomiej Leśniewski
15.11.2023, o godz. 9:08
czas czytania: około 2 minut
0

Komisja Europejska zatwierdziła 171 nowych projektów w całej Europie w ramach programu LIFE na rzecz środowiska i klimatu, o wartości ponad 396 mln euro.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B BDO zamknięcie roku [14.10-22.11.24]

„Dzięki wymogom współfinansowania programu uruchomi on inwestycje o łącznej wartości ponad 722 mln EUR, co stanowi wzrost o 28,5 % w porównaniu z ubiegłym rokiem” – czytamy w komunikacie Komisji Europejskiej.

Podprogramy

Projekty z niemal wszystkich krajów UE będą korzystać ze wsparcia UE w ramach następujących podprogramów: przyroda i różnorodność biologiczna; „gospodarka o obiegu zamkniętym i jakość życia”; łagodzenie zmiany klimatu i przystosowanie się do niej oraz przejście na czystą energię.

Projekty LIFE przyczyniają się do osiągnięcia szerokiego zakresu celów Europejskiego Zielonego Ładu w zakresie klimatu, energii i środowiska, w tym celu UE, jakim jest osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r. „Wspierają one różnorodność biologiczną i odbudowę zasobów przyrodniczych, poprawiają jakość życia Europejczyków poprzez ograniczenie zanieczyszczeń i emisji gazów cieplarnianych, zwiększają obieg zamknięty w gospodarce i odporność na zmianę klimatu oraz przyspieszają przejście na czystą energię w całej Europie” – ocenia Komisja Europejska.

Nowe rozdanie

Komisja zaprezentowała przykłady projektów, na które przyznano dofinansowanie

Jeden z największych projektów dotyczących przyrody i różnorodności biologicznej dotyczy 13 państw członkowskich UE i innych państw europejskich zajmujących się przyłowami na północnym Atlantyku, Morzu Bałtyckim i Morzu Śródziemnym. Projekt prowadzony przez Niderlandy ma na celu zminimalizowanie – a w miarę możliwości wyeliminowanie – przyłowów w zaangażowanych regionach zgodnie z unijną strategią na rzecz bioróżnorodności 2030.

Francuski projekt wspierający łagodzenie zmiany klimatu ma na celu wykazanie technicznej i ekonomicznej wykonalności innowacyjnego i opłacalnego systemu fotowoltaicznego przed wprowadzeniem go na rynek. Technologia ta obejmuje bifacyjne panele słoneczne, które są zawieszone nad niewykorzystywanymi miejscami, takimi jak kanały, baseny i zbiorniki. Technologia ta pomoże w generowaniu większej ilości energii ze źródeł odnawialnych, zmniejszeniu emisji gazów cieplarnianych i ograniczeniu konkurencji w zakresie użytkowania gruntów.

Nowy projekt obejmujący wiele krajów będzie również wspierać przejście na czystą energię w łańcuchu wartości HORECA (hotel, restauracja, catering) w siedmiu krajach UE. Celem projektu jest przeszkolenie ponad 500 pracowników i zaangażowanie około 10000 zainteresowanych stron w branży zakwaterowania i usług gastronomicznych, aby zaoszczędzić równoważną energię wynoszącą 390 mln żarówek rocznie.

LIFE w Polsce

Polskie samorządy od lat korzystają ze środków Programu LIFE i współfinansowania oferowanego przez NFOŚiGW, realizując różne projekty prośrodowiskowe. To dzięki LIFE Gmina Klucze przywróciła znaną na całą Europę perełkę przyrodniczą – Pustynię Błędowską – która po wielu latach nieprzemyślanych zalesień, zatraciła swój pierwotny charakter. Natomiast mieszkańcy aglomeracji łódzkiej, po zrealizowaniu projektu LIFE EHREK, mogą cieszyć się z oczyszczonych, z zastosowaniem innowacyjnych metod, zbiorników rekreacyjnych Arturówek.


Program LIFE dla poprawy środowiska miast i gmin

 

 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Ochrona środowiska
css.php
Copyright © 2024