Reklama


Nowe regulacje dot. opakowań i odpadów opakowaniowych w UE. Jakie zmiany wprowadzają i od kiedy?

Nowe regulacje dot. opakowań i odpadów opakowaniowych w UE. Jakie zmiany wprowadzają i od kiedy?
12.02.2025, o godz. 10:26
czas czytania: około 3 minut
0

We wtorek 11 lutego 2025 w UE weszły w życie nowe unijne przepisy o opakowaniach i odpadach opakowaniowych. Ograniczają one m.in. stosowanie opakowań jednorazowych, jak pojedyncze saszetki na sól czy cukier i promują wyprawy na zakupy z własnymi pudełkami. Regulacje zaczną w pełni obowiązywać w sierpniu 2026 r.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B Kubota [04.03-31.03.25]

Nowe unijne przepisy zastąpiły przestarzałą już dyrektywę opakowaniową z 1994 r.; jako że przyjęły formę rozporządzenia, będą stosowane tak samo w całej UE, a państwa członkowskie nie muszą dostosować ich do prawa krajowego. Rozporządzenie zastępuje starą dyrektywę, ale zacznie obowiązywać dopiero od 12 sierpnia 2026 r.

Nowe wymagania obejmują:

  • Cele na lata 2030 i 2040 zakładają minimalny odsetek materiałów poddawanych recyklingowi (do 65% w przypadku plastikowych butelek jednorazowego użytku do 2040 r.);
  • minimalizację ciężaru i objętości opakowań oraz unikanie zbędnego pakowania (wprowadzono zasadę 50% wskaźnika wolnej przestrzeni);
  • minimalizowanie substancji budzących obawy, takich jak substancje perfluoroalkilowe i polifluoroalkilowe (PFAS);
  • ograniczenia dotyczące opakowań z tworzyw sztucznych jednorazowego użytku (np.  w przypadku  owoców i warzyw pakowanych o wadze poniżej 1,5 kg, jednorazowych kosmetyków i artykułów toaletowych używanych w hotelarstwie);
  • wiążące cele ponownego wykorzystania opakowań transportowych i handlowych na poziomie 40% oraz opakowań zbiorczych na poziomie 10% do 2030 r.;
  • stopnie przydatności do recyklingu
  • bardziej rygorystyczne etykietowanie opakowań.

Cel? Zminimalizowanie ilości wytwarzanych opakowań i odpadów

Regulacje określają rodzaj opakowań, które można wprowadzać do obrotu w UE oraz sposób gospodarowania odpadami opakowaniowymi. Ich celem jest zminimalizowanie ilości wytwarzanych opakowań i odpadów.A tych – jak poinformowała we wtorek Komisja Europejska – w UE produkuje się ogromną ilość. I tak, w 2022 r. przeciętny Europejczyk wytworzył 186,5 kg odpadów, z czego gros stanowiły opakowania składające się, co gorsza, w 40 proc. z tworzyw sztucznych, w tym plastiku. Już połowa śmieci znajdowanych w morzach i oceanach, to zużyte opakowania.


Plastikowe opakowania żywności dominują. 40 proc. z nich można usunąć lub zastąpić


 

Ograniczenie opakowań jednorazowych

Nowe regulacje obejmują zarówno opakowania, jak i odpady po nich pochodzące z gospodarstw domowych, ale także sektora handlowego i przemysłowego. Przepisy ograniczają wykorzystywanie niektórych opakowań jednorazowych z tworzyw sztucznych, jak chętnie stosowane w hotelach, barach i restauracjach pojedyncze saszetki na przyprawy, sosy czy cukier.

Koniec z pakowaniem pojedynczych warzyw i owoców w folię

Regulacje zakazują też pakowania w plastikowe worki lub owijania folią pojedynczych sztuk owoców i warzyw; pakowane w ten sposób będą mogły być owoce i warzywa o wadze powyżej 1,5 kg. Przepisy zakładają też zmniejszenia wagi i objętości samych opakowań oraz unikanie zbędnych opakowań. Chodzi tu o uniknięcie sytuacji, kiedy np. niewielkie produkty pakowane są w duże, w połowie puste paczki.

Własne pojemniki mile widziane

Przepisy zobowiązują także firmy sprzedające np. żywność lub napoje na wynos umożliwienie klientom przyniesienie własnych pojemników bez ponoszenia przez nich dodatkowych kosztów. W praktyce oznacza to, że klient będzie mógł przyjść po kawę na wynos z własnym kubkiem.

Kolejne istotne zmiany od 2030 r.

Regulacje wprowadzają też wytyczne dotyczące minimalnej zawartości materiałów z recyklingu w opakowaniach oraz cel zapewnienia, że do 2030 r. wszystkie znajdujące się na unijnym rynku opakowania będą się nadawały do recyklingu.

Do dnia 1 stycznia 2030 r. wytwórca lub importer wprowadzając do obrotu opakowanie będzie zobowiązany do zapewnienia, że zostało ono zaprojektowane w taki sposób, aby jego masa i objętość były ograniczone do minimum niezbędnego do zapewnienia jego funkcjonalności, z uwzględnieniem jego kształtu i z materiału, z którego jest ono wykonane. Przepis ten dotyczy opakowań handlowych, zbiorczych i transportowych.

W założeniu oznacza to koniec stosowania np. podwójnych ścianek w opakowaniach, zbędnych warstw albo innych zabiegów, które mają zwiększyć wizualne postrzeganie produktu. Co istotne, od 2030 roku nie będzie możliwe wprowadzanie na rynek opakowań zbiorczych i transportowych oraz dla handlu elektronicznego, w których współczynnik pustej przestrzeni będzie przekraczać 50%.

Zminimalizować dopuszczalną zawartość substancji chemicznych w opakowaniach

I wreszcie, rozporządzenie minimalizuje dopuszczalną zawartość substancji chemicznych w opakowaniach oraz ogranicza stosowanie tych z wysoką zawartością związków potencjalnie niebezpiecznych, jak związki per- i polifluoroalkilowe (PFAS); te stosowane są często w detergentach.

Nowe przepisy zaczną w pełni obowiązywać 12 sierpnia 2026 r.


Wyzwania branży recyklingu

 

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ad1a forum komunikacji [26.02-14.04.25]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad1d OPAKOWANIA webinar EIR [03.03-30.03.25]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2025