Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Nowe rozliczenia dla prosumentów

Nowe rozliczenia dla prosumentów
M
14.02.2024, o godz. 13:50
czas czytania: około 2 minut
0

Ministerstwo Klimatu i Środowiska ogłosiło nowe rozliczania prosumentów energii w Polsce, dążąc do poprawy opłacalności instalacji odnawialnych źródeł energii. Nowe rozwiązania mają zachęcić do większej samowystarczalności energetycznej, przy jednoczesnym wsparciu dla zielonych technologii. Jakie konkretne zmiany czekają na prosumentów i co oznaczają dla przyszłości energetycznej kraju?

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

Ostatnie doniesienia z Ministerstwa Klimatu i Środowiska oznaczają wielką zmianę dla prosumentów energetycznych w Polsce. Minister Paulina Hennig-Kloska ogłosiła, że resort intensywnie pracuje nad nowymi metodami rozliczania. Nowe rozliczenia mają być korzystniejsze dla tych, którzy produkują własną energię. Nie tylko to stoi na horyzoncie zmian. Równocześnie z nowymi rozliczeniami rusza program wsparcia na instalację małych przydomowych wiatraków o budżecie aż 400 mln zł.

Z net meteringu w net billing

Od kwietnia 2022 r. obowiązuje w Polsce nowy system rozliczania prosumentów, znanego jako “net billing”. Odeszło się od dotychczas korzystnego systemu net meteringu, który opierał się na tzw. opustach. Net billing polega na tym, że prosument sprzedaje nadwyżki wyprodukowanej przez siebie energii, a w razie potrzeby ją kupuje. Jednak, minister Hennig-Kloska podkreśla, że resort pracuje nad jeszcze lepszymi rozwiązaniami, choć wyklucza powrót do starych zasad net meteringu.

– W departamencie OZE trwają prace nad tym, co możemy zrobić, by poprawić sytuację prosumentów w rozliczeniach. Docelowo ma to poprawić opłacalność prosumenckich instalacji. Zmieniło się prawodawstwo unijne i na pewno powrót do starych zasad nie jest możliwy – przekazała Hennig-Kloska.

Warto zauważyć, że net metering, oparty na systemie opustów, był korzystniejszy dla prosumentów, ponieważ sieć była traktowana jako wirtualny magazyn energii. Zmiana była jednak konieczna ze względu na gwałtowny przyrost prosumentów w Polsce, który obciążył sieci energetyczne, niewystarczająco przygotowane na tę liczbę. Dlatego teraz postawiono na zachęcanie do większej autokonsumpcji energii poprzez net billing.

Przydomowe magazyny energii

Co więcej, minister Hennig-Kloska ogłosiła uruchomienie nowego programu wsparcia na instalację małych przydomowych wiatraków. Te turbiny wiatrowe mają stanowić dodatkowe źródło energii dla gospodarstw domowych, pomagając zmniejszyć ich zależność od sieci energetycznej i obniżyć rachunki za energię. Wsparcie w postaci 400 mln złotych ma być dostępne dla chętnych już w pierwszej połowie 2024 r.

Ministerstwo planuje także stworzenie programu promującego stosowanie przydomowych magazynów energii, ale szczegóły tego planu są jeszcze nieznane. Jednak, wiadomo, że resort ma zamiar stworzyć dodatkowe zachęty dla instalacji tych magazynów, które do tej pory były uznawane za zbyt kosztowne.

Działania Ministerstwa Klimatu i Środowiska otwierają nowe perspektywy dla polskich prosumentów energetycznych. Choć nowe rozliczenia mogą być początkowo trudne dla niektórych, to długoterminowo mają przyczynić się do zwiększenia samowystarczalności energetycznej kraju oraz promowania zielonych technologii. Program wsparcia na instalację małych wiatraków daje szansę na rozwój nowych, ekologicznych źródeł energii w polskich domach, co może przynieść korzyści zarówno dla środowiska, jak i dla portfela mieszkańców.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD1B BDO zamknięcie roku [14.10-22.11.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024