Nowe tereny zieleni pojawią się w Połańcu

Nowe tereny zieleni pojawią się w Połańcu
dom
03.05.2018, o godz. 20:06
czas czytania: około 2 minut
0

Ścieżki rowerowe, ławki, karmniki i budki lęgowe dla ptaków oraz mnóstwo nowej zieleni - tak w przyszłym roku wyglądać ma siedem nowych miejsc na terenie Połańca (Świętokrzyskie).  Ponad 3 ha zróżnicowanej zieleni będzie możliwe do uzyskania dzięki projektowi „Rozwój terenów zieleni na obszarze miasta Połaniec”.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Połaniecki samorząd wniosek o dofinansowanie na realizację nowych terenów zieleni złożył pod koniec 2016 r. Gmina pozyskała dotację w wysokości 2,5 mln zł, a łączny koszt inwestycji szacowany jest na 2,9 mln zł.

Prace planowane są na lata 2018–19. W ich rezultacie na terenie miasta powstanie siedem nowych „zielonych miejsc”. Przy ul. Jana Pawła II budowana będzie ścieżka rowerowa o nawierzchni asfaltowej wraz z chodnikiem i obiektami małej architektury. W okolicy pojawią się ławki, kosze na śmieci, karmniki i budki lęgowe dla ptaków oraz domki dla owadów. Planowane jest nasadzenie kwiatów, trawników, drzew i krzewów. Przy ul. Tadeusza Kościuszki i Batalionów Chłopskich zaplanowano zabiegi pielęgnacyjne istniejących drzew i krzewów oraz nasadzenie roślin. Przy ul 11 Listopada i Widokowej  wybudowane zostaną obiekty małej architektury oraz zagospodarowana będzie zieleń. Powstanie również ścieżka na Kopiec Kościuszki. Tu pojawią się także łąki kwietne.

– Realizacja projektu podzielona została na 10 etapów. Czeka nas m.in. opracowanie dokumentacji projektowej i studium wykonalności, prace budowlane oraz promocja projektu – powiedział burmistrz Połańca Jacek Tarnowski. – Głównym naszym celem jest poprawa jakości środowiska miejskiego poprzez rozwój terenów zieleni. Stworzenie miejsc bogatych w różnorodną roślinność wpłynie nie tylko na atrakcyjność gminy, ale przede wszystkim na poprawę jakości życia jej mieszkańców.

W ramach prac kreowane będą wielopiętrowe i różnogatunkowe kompozycje zieleni z wykorzystaniem traw, bylin, krzewów oraz drzew. Stworzy to odpowiednie warunki dla ptaków, owadów i mniejszych zwierząt, co w istotny sposób zwiększy różnorodność biologiczną. Dzięki odpowiedniemu układowi i doborze roślinności powstanie także idealna zapora przed hałasem spowodowanym ruchem ulicznym oraz pracą pobliskiej elektrowni.

Dobierając szatę roślinną włodarze Połańca starali się, by były to rośliny o małych wymaganiach, odporne na zanieczyszczenia powietrza oraz dobrze znoszące zasolenia i niskie temperatury oraz suszę. Łączna powierzchnia miejskich terenów zieleni objętych projektem to 3,2 ha. Dodatkowa powierzchnia biologicznie czynna uzyskana w wyniku realizacji projektu będzie obejmowała obszar o powierzchni 1,4 ha.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024