W Wincentowie, w gminie Piekoszów rozpoczęły się prace przy budowie nowego ujęcia wody. Pierwsze odwierty zostały już wykonane. Prace przy budowie nowej studni rozpoczną się jeszcze w tym roku.

Nowe ujęcie wody to bardzo ważna inwestycja dla mieszkańców gminy położonej w powiecie kieleckim. Jej celem jest przede wszystkim zagwarantowanie dostępu do wody pitnej

– Powstanie nowego ujęcia wiąże się z widocznymi zmianami klimatycznymi i coraz częstszymi suszami. Istniejące studnie są dość obciążone, a w perspektywie najbliższych kilku lat wody pitnej może po prostu zacząć brakować  – mówi Zbigniew Piątek, wójt Piekoszowa.

Ujęcie wody nr 6

Planowane ujęcie wody będzie szóstym na terenie gminy. Jeszcze nie została podjęta decyzja gdzie powstanie, bo w grę wchodzą dwie lokalizacje. Jedna w Wincentowie, a druga w miejscowości Łubno.

– Obecnie prowadzone są odwierty w celu sprawdzenia na jakiej głębokości znajduje się woda. Kolejnym krokiem będzie pobranie próbek w celu analizy jej jakości. Po przeprowadzeniu niezbędnych badań zdecydujemy, gdzie zostanie wybudowane nowe ujęcie wody – wyjaśnia wójt.

Nowe ujęcie wody połączone z siecią

Nowa studnia zostanie połączona z na siecią wodociągową funkcjonującą terenie gminy. Nowe ujęcie ma być oddane do użytku najpóźniej w pierwszej połowie 2023 r., a całkowity koszt inwestycji to 2 mln zł. Pieniądze na sfinansowanie inwestycji pochodzą głównie z dofinansowania unijnego.

Źródło: Radio Kielce

Czytaj więcej

Skomentuj