Nowelizacja ustawy o OZE w Sejmie

Nowelizacja ustawy o OZE w Sejmie
ml
08.05.2018, o godz. 13:12
czas czytania: około 2 minut
0

Komisja ds. Energii i Skarbu Państwa obradowała dzisiaj nad nowelizacją ustawy o OZE. Nowe regulacje pozwolą m.in. na efektywniejsze wykorzystanie odnawialnych źródeł energii i wypełnienie zobowiązań międzynarodowych.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE) oraz niektórych innych ustaw był przedmiotem obrad Komisji ds. Energii i Skarbu Państwa. Projekt prezentował wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.

– Nasze propozycje rozwiązują problem funkcjonowania małych wytwórców OZE poprzez zaplanowanie wsparcia realizacji przedsięwzięć w wybranych technologiach, jak również umożliwi to zrealizowanie istotnych potrzeb z punktu widzenia ochrony środowiska i gospodarki, takich jak poprawa bilansu wodnego, minimalizacja kosztów zewnętrznych związanych z wytwarzaniem energii elektrycznej, utylizacja odpadów oraz rozwój generacji rozproszonej – powiedział wiceminister Grzegorz Tobiszowski, który referował projekt ustawy na posiedzeniu Komisji do Spraw Energii i Skarbu Państwa.

Celem projektu jest przede wszystkim zapewnienie pełnej zgodności przepisów ustawy z 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii (Dz.U. z 2017 r. poz. 1148, z późn. zm.) z przepisami dotyczącymi pomocy publicznej, do czego strona polska zobowiązała się wobec Komisji Europejskiej w procedurze notyfikacyjnej oraz dostosowanie przepisów do wymogów unijnych.

Nowelizacja ustawy jest odpowiedzią na oczekiwania przedsiębiorców działających w obszarze energetyki odnawialnej. Pozwoli zrealizować cele zawarte w dokumentach strategicznych kraju, takich jak Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (SOR), Krajowy plan działania w zakresie energii ze źródeł odnawialnych (KPD) oraz Polityka Energetyczna Polski do roku 2030 (PEP 2030). Umożliwi również realizację udziału energii z OZE w końcowym zużyciu energii brutto na poziomie 15%, zgodnie z przyjętym zobowiązaniem międzynarodowym.

Ponadto dokument wprowadza szereg zmian w wybranych definicjach ustawy. Katalog definicji został rozszerzony o m.in. biomasę pochodzenia rolniczego, biowęgiel, toryfikat i stałą cenę zakupu. Zmodyfikowano także definicję spółdzielni energetycznej i hybrydowej instalacji odnawialnego źródła energii. Ustawa wprowadza także definicję i nowe zasady modernizacji. Przewiduje też nową regułę kumulacji pomocy publicznej, która została uzupełniona o uwagi składane przez partnerów społecznych oraz resortowych i dostosowana do wytycznych przekazanych przez Komisję Europejską. Zaproponowana reguła umożliwia wypłacenie wytwórcom różnicy pomiędzy ceną zaoferowaną w aukcji a średnią ceną energii elektrycznej, stanowiąc tzw. pomoc operacyjną na energię elektryczną ze źródeł odnawialnych.

Nowe przepisy modyfikują tzw. koszyki aukcyjne, których nowy podział w wyższym stopniu uwzględni specyfikę konkurencyjności technologii odnawialnych źródeł energii. Przyjęcie nowych regulacji wpłynie na zwiększenie konkurencyjności składanych ofert, co znajdzie bezpośrednie odzwierciedlenie w obniżeniu kosztów działania systemu wsparcia.

Komisja ds. Energii i Skarbu Państwa postanowiła powołać podkomisję w składzie 11 posłów. Prace w podkomisji rozpoczną się w najbliższym czasie.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024