Reklama

AD1A KUBOTA 04.03-04.04.24

Nowelizacja ustawy o recyklingu pojazdów uchwalona

Nowelizacja ustawy o recyklingu pojazdów uchwalona
kb
24.04.2015, o godz. 13:04
czas czytania: około 3 minut
1

Sejm uchwalił dziś nowelizację ustawy o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji oraz niektórych innych ustaw (druki sejmowe nr 3033 i 3297) w brzmieniu proponowanym przez Komisję Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B KUBOTA 04.03-04.04.24

Postanowienia

W głosowaniu wzięło udział 435 posłów, ustawę poparło 244 posłów, przeciw było 12, a 179 wstrzymało się od głosu.

Nowe przepisy ustawy o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji implementują regulacje wynikające z dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2000/53/WE z 18 września 2000 r. w sprawie pojazdów wycofanych z eksploatacji (Dz. Urz. WE L 269 z 21.10.2000, str. 34, z późn. zm.). W myśl nowelizacji wprowadzający powyżej 1000 pojazdów na terytorium kraju jest obowiązany zapewnić sieć zbierania pojazdów, aby w każdym województwie były prowadzone co najmniej trzy stacje demontażu lub punkty zbierania pojazdów, w tym co najmniej jedna stacja demontażu, położone w różnych miejscowościach.

Z kolei wprowadzający nie więcej niż 1000 pojazdów na terytorium kraju w ciągu roku kalendarzowego jest obowiązany zapewnić sieć obejmującą co najmniej trzy stacje demontażu lub punkty zbierania pojazdów, w tym co najmniej jedną stację demontażu, położone w różnych miejscowościach na terytorium kraju. Sieć musi zostać zapewniona wyłącznie przez własne stacje demontażu i punkty zbierania pojazdów lub na podstawie umów z przedsiębiorcami prowadzącymi stacje demontażu.

Kolejną zmianą jest, by prowadzący stację demontażu przy przyjmowaniu pojazdu wycofanego z eksploatacji nie pobierał opłaty od właściciela pojazdu (poza kilkoma wyjątkami).

Natomiast próby strzępienia odpadów pochodzących z pojazdów wycofanych z eksploatacji należy wykonać raz na 5 lat. Próbę tę wykonuje się w terminie 30 dni od dnia wejścia w życie ustawy. W przypadku jej wykonania nie wcześniej niż 3 miesiące przed dniem wejścia w życie ustawy, przedsiębiorcy są zwolnieni z tego obowiązku.

Starosta albo regionalny dyrektor ochrony środowiska wydaje zezwolenie na zbieranie odpadów przedsiębiorcy prowadzącemu punkt zbierania pojazdów po zaopiniowaniu przez marszałka województwa i regionalnego dyrektora ochrony środowiska oraz sprawdzeniu przez wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska spełnienia minimalnych wymagań dla punktów zbierania pojazdów.

Kary

Opłatę za nieosiągnięcie wymaganego poziomu odzysku i recyklingu odpadów pochodzących z pojazdów wycofanych z eksploatacji uiszcza przedsiębiorca prowadzący stację demontażu. Następstwem niewykonania tego obowiązku przez co najmniej dwa kolejne lata jest dwukrotność stawki opłat.

Z kolei stawka opłaty za nieosiągnięcie wymaganego poziomu odzysku i recyklingu odpadów pochodzących z pojazdów wycofanych z eksploatacji wynosi:

  • 0,05 zł za każdy kilogram brakującej masy odpadów niezbędnej do osiągnięcia wymaganego poziomu odzysku lub recyklingu odpadów pochodzących z pojazdów wycofanych z eksploatacji, w przypadku gdy do osiągnięcia wymaganego poziomu brakuje nie więcej niż 5%;
  • 0,1 zł za każdy kilogram brakującej masy odpadów niezbędnej do osiągnięcia wymaganego poziomu odzysku lub recyklingu odpadów pochodzących z pojazdów wycofanych z eksploatacji, w przypadku gdy do osiągnięcia wymaganego poziomu brakuje więcej niż 5%.

Wpływy z opłat będą przekazywane na rachunek Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a 5% ich wysokości będzie dochodem województwa. Pieniądze z kar i opłat mają być przeznaczane na wspieranie działań zapobiegających nielegalnemu demontażowi pojazdów

Nowelizacja ustawy o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji wejdzie w życie 1 stycznia 2017 r.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (1)


kamil

Komentarz #93 dodany 2015-05-12 12:19:45

Czytam tą ustawę i nie ma nic o zniesieniu opłaty 500zł jako opłata recyklingowa, czy sie nie mylę?

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024