Pełnomocnik rządu ds. odbudowy obszarów dotkniętych powodzią w poniedziałek w radiu Zet zaznaczył, że liczy na szybkie przyjęcie projektu przez rząd i przekazanie go pod obrady Sejmu.
Wykaz prac legislacyjnych rządu, opublikowany w połowie marca, zawiera założenia nowelizacji ustawy o usuwaniu skutków powodzi. Projekt przewiduje, że osoby poszkodowane w powodzi będą mogły sprzedać Skarbowi Państwa nieruchomości mieszkalne znajdujące się na terenach szczególnie zagrożonych powodziami. Dotyczy to budynków uszkodzonych we wrześniu 2024 r., przeznaczonych do rozbiórki. Sprzedaż będzie możliwa po cenie rynkowej gruntu powiększonej o wartość budynków. W projekcie uwzględniono również możliwość sprzedaży gruntów niezabudowanych, pod warunkiem że znajdują się na terenach o wysokim ryzyku wystąpienia powodzi i są przewidziane do wyłączenia z użytkowania.
Ponadto, osoby decydujące się na sprzedaż nieruchomości w ramach tego programu nie będą musiały ponosić kosztów związanych z wyceną mienia, gdyż wszystkie formalności w tym zakresie zostaną sfinansowane ze środków publicznych. Przewidziano również mechanizm dodatkowych rekompensat dla właścicieli, których nieruchomości, choć nie są bezpośrednio uszkodzone, znajdują się w strefach o najwyższym poziomie zagrożenia i mogą w przyszłości ponieść straty związane z podtopieniami lub zalaniem. Program ma zapewnić szybki i sprawny proces sprzedaży, eliminując bariery biurokratyczne.
Wykup terenów zagrożonych powodziami
Aby ograniczyć zabudowę na terenach szczególnie zagrożonych powodziami, Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie otrzyma uprawnienia do dobrowolnego wykupu nieruchomości. Dotyczy to obszarów, na których prawdopodobieństwo powodzi wynosi co najmniej 10 proc. Właściciele będą mogli sprzedać swoje nieruchomości po cenie rynkowej powiększonej o 20 proc.
Wody Polskie będą mogły wykupywać także zniszczone budynki, których odbudowa jest niecelowa ze względu na utrzymujące się zagrożenie powodzią. W takich przypadkach cena wykupu będzie odpowiadać wartości rynkowej ustalonej przez rzeczoznawcę, powiększonej o 20 proc. Środki na ten cel mają pochodzić z budżetu państwa.
Minister Kierwiński podkreślił, że proces wykupu nieruchomości będzie dobrowolny, a państwo zabezpieczy na ten cel odpowiednie fundusze. “Taka jest propozycja, ale zobaczymy, jak finalnie projekt zostanie przegłosowany w Sejmie” – powiedział. Dodał, że budżet państwa uwzględni wydatki na ten cel.
Pomoc dla osób wynajmujących lokale
Kierwiński odniósł się również do kwestii pomocy finansowej dla osób wynajmujących mieszkania, które obecnie nie są objęte zasiłkiem za zniszczone mienie. Minister wyjaśnił, że wsparcie państwa w postaci zasiłku dotyczy właścicieli nieruchomości.
Jednak osoby wynajmujące również mogą liczyć na pomoc. “Planujemy zupełnie nowy mechanizm w ramach pomocy, którą przygotowuje Ministerstwo Rozwoju” – zapowiedział Kierwiński. Szczegóły tego programu mają zostać ogłoszone wkrótce.
Komentarze (0)