Prace nad planem miejscowym dla otoczenia Pałacu Kultury i Nauki nabierają tempa. Nowoczesne budynki wysokościowe, połączone z niższymi przestrzeniami handlowymi i usługowymi a przede wszystkim dużo przestrzeni publicznej z elementami wody i zieleni oraz powiększony park Świętokrzyski to rekomendowana przez Miasto możliwość zabudowy pl. Defilad.

Koncepcja planu zakłada stworzenie w ścisłym centrum miasta, w jego sercu, miejsca reprezentacyjnego, dynamicznego, ale także miejsca spotkań. Plac Defilad powinien być otwarty na resztę Warszawy także poprzez szereg przejść dla pieszych na poziomie ziemi. Będzie więcej przestrzeni publicznej i więcej zieleni w porównaniu do obecnie obowiązującego planu.

Zaprezentowane wizualizacje są jedną z wersji zabudowy otoczenia PKiN, która mogłaby być zrealizowana na podstawie koncepcji planu opracowanej przez Miasto. Przy Al. Jerozolimskich zaproponowano bulwar ze szpalerem fontann i miejską zielenią. Obok znalazłaby się zabudowa a między nią powstałaby przestrzeń spacerowa, zadaszona promenada z kawiarniami, sklepami. Obok ronda Dmowskiego powstać mógłby okrągły plac ze szklaną posadzką nad wyjściem ze stacji metra Centrum. Przy nim zaproponowano np. 45-metrowy budynek zdobiący centrum miasta.

Pałacowi Kultury i Nauki towarzyszyłyby budynki wysokie – zwiększające się stopniowo od ul.Marszałkowskiej. Najwyższy poziom jaki dopuszczono to 280-300 metrów. Plac przed PKiN byłby przykryty cienką taflą wody, która uatrakcyjniałaby teren na co dzień, a którą można byłoby spuszczać na czas imprez. Kwestia wieżowca w parku Świętokrzyskim jest otwarta. Z jednej strony, jego powstanie, byłoby korzystne dla budżetu. To kilkadziesiąt milionów, które mogłyby zostać przeznaczone na nowe inwestycje. Z drugiej strony powstaje pytanie czy park nie powinien rozciągać się od Marszałkowskiej do Świętokrzyskiej. Wśród członków Rady Architektów zdania były podzielone mniej więcej po połowie. Warto podkreślić, że w porównaniu z obowiązującym planem przygotowanym w poprzedniej kadencji przestrzeń parkowa jest większa i dociągnięta do ul. Marszałkowskiej. W tamtej koncepcji zabudowane miały być dwa narożniki: ulic Emilii Plater i Świętokrzyskiej oraz Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej.

Plan miejscowy dla tego rejonu Warszawy uchwalony będzie w okresie lat 2009-10.

źródło: um.warszawa.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj