Nowoczesny park rowerowy powstaje w Bolesławcu

Nowoczesny park rowerowy powstaje w Bolesławcu
dom
15.02.2018, o godz. 8:31
czas czytania: około 2 minut
0

Nowy teren sportowo–rekreacyjny budowany jest w Bolesławcu. Kosztem niemal 6 mln zł powstanie imponujących rozmiarów pumptrack, skatepark i ścianka wspinaczkowa.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

W Bolesławcu, w okolicy wiaduktu na rzece Bóbr, powstaje nowoczesny plac sportowo-rekreacyjny. Trwają intensywne prace przy aranżacji i zagospodarowaniu terenu – przebudowie schodów i utwardzeniu dróg wokół obiektu. Niebawem rozpocznie się budowa pochylni oraz montaż elementów małej architektury: koszy, ławek, stojaków na rowery.

– Ogólny zamiar jest taki, aby wrócić nad rzekę. Ale wrócić, aby coś robić. To teren, który obecnie jest miejscem dla spacerowiczów i biegaczy, a teraz dodatkowo ma szansę stać się obiektem kultowym – powiedział Piotr Roman, prezydent Bolesławca.

Dzięki inwestycji powstanie w mieście m.in. bardzo urozmaicony pumptrack. To tor rowerowy, który składa się z garbów, zakrętów profilowanych oraz małych wyskoczni ułożonych w takiej kolejności, by możliwe było rozpędzanie się i utrzymywanie prędkości bez pedałowania. Pumptrack rozwija koordynację ruchową oraz zmysł równowagi. Jest to prosty i przyjemny sposób na aktywność sportową bez względu na wiek. Bolesławiec będzie miał jeden z największych tego typu torów – tzw. “Flow Track”, który łączy sekcje “racing” (wyścigowe), “flow” (do oddawania skoków) oraz “easy” dla początkujących i średnio zaawansowanych. Nie zapomniano również o najmłodszych użytkownikach, dla których powstaną dwa osobne obiekty.

Powstający tor ma nieregularny kształt z dużą liczbą przeszkód. Dla maksymalnego wykorzystania terenu zaplanowano liczne odnogi i alternatywne linie przejazdu. Powierzchnia toru pozwala zakwalifikować go do tzw. parku rowerowego, stanowiącego połączenie wielu odmian sportów rowerowych.

Start rozpoczyna się z dwupoziomowej górki wysokości 1,2 i 2 metry. Pierwsza sekcja toru to szybka pętla z przeszkodami o charakterze wyścigowym. Pozwala ona na trenowanie elementów dyscypliny olimpijskiej BMX racing. Nitka zewnętrzna toru została wyposażona w skoczne przeszkody z innowacyjną, nie stosowaną wcześniej w Polsce “satelitką”, która jest traktowana jako sekcja dla zaawansowanych – użytkownicy muszą przeskoczyć przez trawę wskakując na urządzenie i z niego zeskakując. Szybka nitka okalająca tor prowadzi do asfaltowego “bowla” łączącego kilka nitek trasy. Przeszkody w części centralnej tworzą sekcję “easy” przeznaczoną dla mniej zaawansowanych. Wszystkie sekcje połączone są ze sobą dużą liczbą tras scalajacych tor, w rezultacie czego można po nim jeździć w różnych kierunkach.

Koszt inwestycji wyniesie ponad 5,7 mln zł, a pieniądze na ten cel wyasygnowało miasto. Oddanie do użytku obiektu planowane jest na sierpień br. W drugim etapie zagospodarowania terenu nad Bobrem pod funkcję sportowo–rekreacyjną zaplanowano wykonanie parku sensorycznego, boisk do piłki siatkowej, szatni i placów zabaw. W planach są również strefy imprez i grillowania, pomost dla kajaków, plaża, miejsca postojowe dla samochodów oraz ogrodzenie i oświetlenie terenu.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024