1 / 5

Firma PESA zaprezentowała dzisiaj we wrocławskiej zajezdni MPK prototyp tramwaju 2010NW wyprodukowany specjalnie dla stolicy Dolnego Śląska. Skład robi wrażenie, jednak minie jeszcze trochę czasu zanim na stałe dołączy do wrocławskiego taboru.

MPK Wrocław zakupiło 8 tramwajów PESA 2010NW. Pierwszy z nich przyjechał już do Wrocławia i jeszcze przed odbiorami i gruntownymi testami w ruchu ulicznym został w piątek zaprezentowany dziennikarzom.

Pojazdy są w pełni niskopodłogowe i klimatyzowane. Mają szereg udogodnień i rozwiązań technicznych, które zostały w nich wykorzystane na indywidualne zamówienie wrocławskiego MPK. Chodzi m.in. o inny przód pojazdu, skonstruowany tak, aby w razie wypadku z udziałem pieszego jego skutki były dla człowieka jak najłagodniejsze i nie został wciągnięty pod pojazd. Wieczorem pasażerom w bezpiecznym wysiadaniu pomogą podświetlane progi przy drzwiach. W środku pojazdu są też ładowarki USB oraz system zapachowy, który może przydać się szczególnie latem. Tramwaj pomieści około 220 osób i mierzy ponad 30 metrów.

Za szeroki na wrocławskie drogi?

Nowy wrocławski tramwaj poddawany jest teraz serii testów w ruchu ulicznym. Pierwszy, wstępny przejazd pokazał, że istnieją w infrastrukturze torowej i przystankowej miejsca, gdzie tramwaj ma trudności z przejechaniem, jednak, jak twierdzi MPK, nie jest to duży problem. Tramwaj został wykonany zgodnie z zamówieniem, którego parametry były dokładnie sprawdzane. Zdementowano także plotki jakoby pojazd był za szeroki na wrocławskie ulice.

– Tego typu sytuacje mają miejsce w różnych miastach i nie jest to żaden problem. Naturalna sprawa przy budowaniu nowego modelu tramwaju. Wcześniej nie ma możliwości zweryfikowania obliczeń na papierze i czasami trzeba dopracować coś w infrastukturze i to jest normalny cykl życia tak dużego projektu – tłumaczy Tomasz Zaboklicki, prezes firmy PESA.

Zanim tramwaje wyjadą na trasy, odbędzie się jeszcze szkolenie motorniczych. Pesy będą stacjonowały na co dzień w zajezdni Gaj przy ul. Kamiennej. Na ulicach mają pojawić się w wakacje.

 

tramwaj

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

1 Komentarz

Skomentuj