Reklama

envicon 2023 ad1a

Nowosądecki MPEC z unijną dotacją na budowę wysokosprawnej kogeneracji

Nowosądecki MPEC z unijną dotacją na budowę wysokosprawnej kogeneracji
PAP
01.01.2021, o godz. 10:05
czas czytania: około 2 minut
0

Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Nowym Sączu pozyskało unijną dotację na budowę źródła gazowego produkującego energię elektryczną i cieplną w skojarzeniu. Wartość inwestycji to blisko 27 mln zł, a jej zakończenie przewidziano w drugim kwartale 2023 r.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_31.08.23-02.03.24

Budowę układu wysokosprawnej kogeneracji wesprze Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020. Umowa w tej sprawie została podpisana przez wiceprezesa NFOŚiGW Artura Michalskiego oraz prezesa MPEC w Nowym Sączu Pawła Kupczaka. Wysokość dotacji to ponad 9,4 mln zł.

Planowane przedsięwzięcie polega na budowie kotła gazowego do produkcji energii cieplnej wraz z trzema silnikami do wytwarzania energii elektrycznej (po 2 MWe każdy). Wielkość instalacji kogeneracyjnej została dobrana tak, aby zaspokoić całoroczne zapotrzebowanie na ciepło w Nowym Sączu.Nowoczesny układ wysokosprawnej kogeneracji, zasilany gazem ziemnym, pozwoli wyprodukować 5,85 MW energii cieplnej i 6 MW energii elektrycznej rocznie. Całkowita sprawność układu to ok. 82 proc., przy współczynniku skojarzenia 41,55 proc.

Dzięki realizacji inwestycji nastąpi spadek emisji gazów cieplarnianych o ok. 31 496 ton CO2/rok oraz zmniejszy się zużycie energii pierwotnej o 171 375 GJ/rok. Ograniczenie wykorzystania węgla kamiennego – jako paliwa do produkcji energii – będzie sprzyjać redukcji emisji zanieczyszczeń do atmosfery.

MPEC w Nowym Sączu jest operatorem systemu sieciowego, w którego skład wchodzą źródła energii oraz sieć cieplna licząca ok. 50 km długości. Produkowane przez zakład ciepło przekazywane jest zarówno do użytkowników indywidualnych – mieszkańców miasta, jak i instytucji publicznych oraz firm.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

envicon 2023 ad1a

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2023