Nowy pomnik przyrody w okolicy siedziby Abrysu

Nowy pomnik przyrody w okolicy siedziby Abrysu
Bartłomiej Leśniewski
29.03.2023, o godz. 8:18
czas czytania: około 2 minut
0

Grupa 18 wierzb białych, rosnących przy ul. Wrońskiego i Krauthofera w Poznaniu, została ustanowiona pomnikiem przyrody nazwanym „Fifne wierzby”

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Z siedziby Abrysu, wydawcy naszego portalu, do nowego pomnika przyrody mamy 5 minut spaceru. Słowo „fifne” użyte w nazwie pomnika w gwarze poznańskiej oznacza „zgrabne, szykowne”. Potwierdzamy – wierzby są rzeczywiście „fifne”.

Wierzba biała

Nowy pomnik przyrody to 18 drzew z gatunku wierzba biała, które rosną na Górczynie, przy ul. Wrońskiego/Krauthofera w Poznaniu. Najniższe z drzew ma 9 metrów, najwyższe – 23. – To duże i cenne rośliny, często wielopniowe, w stadium degeneracji, stanowiące mikrosiedliska dla zasiedlających je bezkręgowców i ptaków – czytamy w komunikacie Urzędu Miasta Poznań.

Dziesięć z nich ma obwód od 315-530 cm. Pozostałe mają mniejsze obwody (powyżej 250 cm na wysokości 5 cm), a cztery z nich są wielopniowe. Dodatkowo jedna z wierzb prawdopodobnie jest drzewem żywicielskim dla pachnicy dębowej – owada objętego całkowitą ochroną. Wszystkie 18 drzew, z uwagi na swój wiek oraz walory przyrodnicze, stanowią mikrosiedliska zarówno dla gatunków bezkręgowców, jak i dla kręgowców, głównie ptaków.

Siedlisko priorytetowe

Łęgi wierzbowe i ich pozostałości należą do tzw. siedlisk priorytetowych, czyli takich, które zagrożone są zanikiem. – Mają wysoką wartość przyrodniczą, wpływają też na retencję wód i funkcjonowanie korytarzy ekologicznych sieci hydrograficznej – opisuje poznański magistrat.

Pomniki przyrody ustanawia się, by ochronić drzewa, które mają ważne walory przyrodnicze i krajobrazowe. Należy obowiązkowo monitorować ich stan zdrowotny oraz cięcia awaryjne. Pomników przyrody nie można niszczyć, nie wolno też zanieczyszczać gleby, w której rosną drzewa.

 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024