Nowy program NFOŚiGW: „Kogeneracja dla Energetyki i Przemysłu"

Nowy program NFOŚiGW: „Kogeneracja dla Energetyki i Przemysłu
dom
02.06.2022, o godz. 13:37
czas czytania: około 2 minut
0

Z początkiem czerwca ruszył nabór wniosków o dofinansowanie w ramach programu priorytetowego „Kogeneracja dla Energetyki i Przemysłu”. Program skierowany jest do przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w zakresie wytwarzania energii, o zainstalowanej mocy cieplnej i/lub elektrycznej źródeł energii nie mniejszej niż 50 MW.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Wnioski o dofinasowanie w formie dotacji i pożyczki będzie można składać w trybie ciągłym do 16 grudnia br. lub do wyczerpania alokacji środków. Finansowanie inwestycji będzie możliwe dzięki środkom pochodzącym z Funduszu Modernizacyjnego.

Wsparcie dla kilku rodzajów inwestycji

Program przewiduje wsparcie kilku rodzajów inwestycji. Dotyczące po pierwsze budowy lub/i przebudowy jednostek wytwórczych o łącznej mocy zainstalowanej nie mniejszej niż 10 MW, pracujących w warunkach wysokosprawnej kogeneracji (z wyłączeniem energii wytworzonej w jednostce kogeneracji opalanej węglem) wraz z podłączeniem ich do sieci przesyłowej, w których do produkcji energii wykorzystuje się:

  • ciepło odpadowe,
  • energię ze źródeł odnawialnych,
  • paliwa gazowe, mieszanki gazów, gaz syntetyczny lub wodór.

Elementem uzupełniającym takich inwestycji może być przyłącze do sieci należące do beneficjenta projektu (wytwórcy energii) lub magazyn energii – tu warunkiem udzielenia wsparcia jest zintegrowanie go z jednostką wytwórczą, która będzie realizowana równolegle w ramach projektu.

Do dofinansowania kwalifikują się instalacje, z których nie więcej niż 30 proc. ciepła użytkowego wytworzonego w jednostce kogeneracji zostanie wprowadzone do publicznej sieci ciepłowniczej. Wyłączone ze wsparcia są również instalacje współspalania stałych paliw kopalnych z innymi paliwami (np. biomasa) w instalacjach wielopaliwowego spalania.

Intensywność dofinansowania

  • dofinansowanie w formie pożyczki do 100% kosztów kwalifikowanych,
  • dofinansowanie w formie dotacji do 50% kosztów kwalifikowanych,
  • dla inwestycji realizowanych w formule „project finance” obowiązuje wymóg udziału środków własnych wnioskodawcy (z zastrzeżeniem, że środki własne nie obejmują kredytów bankowych, emisji obligacji, pożyczek właścicielskich, pożyczek udzielonych przez inne podmioty itp.) w wysokości co najmniej 15 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji, wniesionego w postaci udziału kapitału zakładowego pokrytego wkładem pieniężnym.

W przypadku gdy dofinansowanie stanowi pomoc publiczną, musi być ono udzielane zgodnie z regulacjami dotyczącymi pomocy publicznej. Łączna wartość pomocy publicznej (ze wszystkich źródeł) dla jednego przedsiębiorcy, na jeden projekt, nie może przekraczać progu powodującego obowiązek zgłoszenia pomocy publicznej do Komisji Europejskiej.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024