Reklama

AD1A FITE 2024 [09.07-21.08.24]

Nowy wzór oświadczenia dla korzystających z bonu energetycznego

Nowy wzór oświadczenia dla korzystających z bonu energetycznego
E. M. / pap
09.07.2024, o godz. 8:40
czas czytania: około 3 minut
0

Ministerstwo Klimatu zaprezentowało nowy wzór oświadczenia dla odbiorców uprawnionych do skorzystania z bonu energetycznego. Projekt rozporządzenia pojawił się w poniedziałek na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Zgodnie z nowymi przepisami, odbiorcy energii będą mogli składać zaktualizowane oświadczenia, aby uzyskać wsparcie finansowe chroniące przed wzrostem cen energii. Wnioski o bon energetyczny będzie można składać od 1 sierpnia do 30 września.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD 1B DZIAŁKA ecoworki.pl WOOD RECYCLING

Będzie nowy wzór oświadczenia tzw. odbiorcy uprawnionego, czyli tych którzy mogą skorzystać z bonu energetycznego. W poniedziałek na stronach Rządowego Centrum Legislacji ukazał się projekt rozporządzenia ministra klimatu.

Jak napisano w Ocenie Skutków Regulacji projektu rozporządzenia minister właściwy do spraw energii określa – w drodze rozporządzenia – wzór oświadczenia odbiorcy uprawnionego, “mając na względzie zapewnienie przejrzystości i komunikatywności tego oświadczenia oraz potrzebę ujednolicenia jego formy”.Dodano, że w związku z nowelizacją ustawy z 27 października 2022 r. i wprowadzeniu zmian w zakresie katalogu odbiorców składających oświadczenie odbiorcy uprawnionego, proponuje się wydanie nowego rozporządzenia ze zaktualizowanym wzorem oświadczenia.

Jak podano, ustawa z 27 października 2022 r. wprowadziła mechanizmy chroniące wybrane grupy odbiorców energii elektrycznej przed wzrostem cen. “Aby skorzystać z obniżonych cen, część odbiorców musi złożyć do swojego sprzedawcy energii elektrycznej oświadczenie, którego wzór znajduje się w załączniku do rozporządzenia (delegacja ustawowa zawarta w art. 5 ust. 8 ustawy)” – czytamy.

Nowelizacja ustawy 

Jak przypomniał resort klimatu, w ustawie z maja br. o bonie energetycznym i zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia cen energii elektrycznej, gazu ziemnego i ciepła systemowego, przewidziana została nowelizacja ustawy, w tym zmiany w zakresie katalogu odbiorców składających oświadczenie odbiorcy uprawnionego. “W związku z tym należy dostosować obowiązujące regulacje przez wydanie nowego rozporządzenia określającego uaktualniony wzór oświadczenia odbiorcy uprawnionego” – wyjaśniono.

Od 1 sierpnia do 30 września będzie można składać wnioski o bon energetyczny – jednorazowe świadczenie pieniężne dla gospodarstw domowych o niższych dochodach. Wysokość bonu będzie zależała od liczby osób w gospodarstwie domowym. I tak, gospodarstwom jednoosobowym będzie przysługiwało wsparcie w kwocie 300 zł, dwu- i trzyosobowym – 400 zł, gospodarstwa liczące od czterech do pięciu osób otrzymają 500 zł, a sześcioosobowe i większe – 600 zł. Jeśli w gospodarstwie domowym wykorzystywane będą źródła ogrzewania zasilane energią elektryczną, wartość bonu energetycznego wzrośnie o 100 proc. W zależności od wielkości gospodarstwa wyniesie zatem od 600 do 1200 zł.

Progi dochodowe

Przy wypłacie bonu obowiązywać będą dwa progi dochodowe: do 2500 zł dla gospodarstw jednoosobowych oraz do 1700 zł na osobę dla gospodarstw wieloosobowych. Przy wypłacie bonu obowiązywać będzie też zasada “złotówka za złotówkę”. Oznacza to, że bon będzie przyznawany nawet po przekroczeniu kryterium dochodowego, ale jego wartość będzie pomniejszona o kwotę tego przekroczenia.

Zgodnie z przepisami wniosek o wypłatę bonu energetycznego trzeba będzie złożyć wójtowi, burmistrzowi lub prezydentowi miasta właściwemu ze względu na miejsce zamieszkania wnioskodawcy. Zgodnie z deklaracjami ministerstwa klimatu, wypłaty świadczeń z tytułu bonu powinny nastąpić pod koniec 2024 r.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024