Reklama

AD1A FAMAK [29.05-30.06.24]

O awarii w przepompowni na sesji Rady Miasta Gdańska. Będzie kara dla SNG

O awarii w przepompowni na sesji Rady Miasta Gdańska. Będzie kara dla SNG
sm
25.05.2018, o godz. 12:39
czas czytania: około 3 minut
0

Sesję Rady Miasta Gdańska zdominował temat wielkiej awarii w przepompowni ścieków, do której doszło w ubiegłym tygodniu. Miasto nałoży karę na firmę Saur Neptun Gdańsk za nieodbieranie ścieków.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Na pytania radnych odpowiadał prezes Saur Neptun Gdańsk Guy Fournier. Powiedział, że o godz. 8:00 w przepompowni na Ołowiance nastąpił krótki spadek napięcia prądu, po czym zawiesiły się dwa sterowniki. Na miejscu pojawili się serwisanci, który usunęli tę awarię.

Godzinę później nastąpił ponowny spadek napięcia i wtedy doszło do zalania ściekami sali pomp w przepompowni.

– Mamy procedury i instrukcje zgodnie z ISO. Jeżeli chodzi o sprzęt zastępczy, to mamy cztery silniki w przepompowni, w tym dwa silniki dodatkowe, które były na miejscu. Po prostu one wszystkie zostały zalane – tłumaczył prezes SNG.

Stanisław Mikołajski, dyrektor ds. eksploatacji w SNG, tłumaczył, że z powodu 3-4 minutowego zamknięcia zasuwy sala pomp zapełniła się ściekami.

Ścieki spuszczono do rzeki

Radni chcieli wiedzieć, czy wpuszczając ścieki do Motławy zastanawiano się nad skutkami takiego działania dla ekosystemu. Zastępca prezydenta Gdańska Piotr Grzelak, powiedział, że w trakcie zrzutu awaryjnego urząd konsultował się ze specjalistami m.in. z Politechniki Gdańskiej. – Nie ma zagrożenia życia w tych wodach. Na dzień dzisiejszy nie stwierdzono negatywnych efektów tej awarii oraz zrzutu ścieków – zapewnił wiceprezydent.

Spuszczone do wody ścieki stanowiły 5 proc. zawartości wód rzeki Motławy. Od niedzieli przy przepompowni pracuje napowietrzacz wody. Urządzenie usytuowano powyżej miejsca awaryjnego zrzutu ścieków. Urządzenie za pomocą pompy umiejscowionej na głębokości 1 m pod powierzchnią lustra rzeki pompuje wodę, następnie ją napowietrza i z powrotem odprowadza do koryta Motławy.

Napowietrzanie wody ma charakter prewencyjny i ma na celu podniesienie stężenia tlenu w wodzie, a tym samym stworzenie korzystnych warunków dla życia organizmów wodnych, a przeciwdziałania rozwojowi organizmów beztlenowych.

SNG zapłaci za awarię

Sławomir Kiszkurno, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej UM Gdańsk zapowiedział, że na SNG nałożona zostanie kara za awarię, a konkretnie za nieodprowadzenie ścieków od mieszkańców. – Wysłaliśmy już pismo w tej sprawie. Czekamy teraz na stanowisko SNG – dodał.

Zgodnie ze złożoną deklaracją do końca czerwca SNG przeprowadzać badania jakości wody na kąpieliskach. Próby laboratoryjne pobierane będą i analizowane dwa razy w tygodniu. Dzisiaj można się spodziewać najnowszych wyników badań.

W 1993 r. z inicjatywy ówczesnego prezydenta Gdańska Franciszka Jamroża zawarto kontrakt prywatyzacyjny z Saur Neptun Gdańsk. Jak informuje Radio Gdańsk, była to pierwsza tego typu prywatyzacja w tej części Europy. Umowa Gdańska ze spółką Saur Neptun Gdańsk kończy się w 2023 r. Radni apelowali na sesji o upublicznienie tej umowy.

źródło: UM Gdańsk, Saur Neptun Gdańsk

O awarii w przepompowni w Gdańsku będzie mowa podczas Envicon Water 2018, który odbędzie się 5-6 czerwca w Bydgoszczy. Będzie to temat V sesji pt. „Zarządzanie i wizerunek firmy wod-kan”.

Envicon Water 750 x 300

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024