Reklama

AD1A TOMRA [15.04-15.05.24]

O biomasie w Graz: czy pomogliśmy Putinowi wywołać kryzys energetyczny?

O biomasie w Graz: czy pomogliśmy Putinowi wywołać kryzys energetyczny?
Bartłomiej Leśniewski
24.01.2023, o godz. 8:30
czas czytania: około 3 minut
0

- Podczas wywołanego wojną kryzysu płacimy rachunek za zaniedbania i opieszałość na drodze konwersji naszych gospodarek w stronę zielonej energetyki. Wyciągnijmy z tego wnioski na przyszłość – mówiła Leonore Gewessler, austriacka minister klimatu i środowiska podczas siódmej Środkowoeuropejskiej Konferencji Biomasy.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B regionalne Bolesławiec [09.04-23.04.24]

Wydarzenie zakończyło się w ubiegłym tygodniu w austriackim mieście Graz.

Nadrobić i przyspieszyć

Zdaniem Gewessler wydarzenia wojenne i związany z nimi kryzys energetyczny nie powinny być traktowane jako pretekst do spowalniania zielonej rewolucji. – Przeciwnie, powinniśmy ją przyspieszyć, by drugi raz nie dać się w zaskoczyć kryzysem – mówiła minister.

– Jesteśmy w bardzo trudnej sytuacji, ale musimy sobie z nią poradzić. Dzięki bioenergii w ciągu ostatnich kilku dekad stworzyliśmy innowacyjny instrument na przyszłość. Wraz z innymi odnawialnymi źródłami energii, takimi jak wiatr, woda, słońce i odpowiednimi środkami oszczędzania energii, bioenergia przyczynia się do wyjścia z uzależnienia od paliw kopalnych – zauważał Franz Titschenbacher, prezes Austriackiego Stowarzyszenia Biomasy (Österreichischer Biomasseverband).

Bioenergia może odegrać znaczącą rolę w trwającej transformacji energetycznej, zapewniając czyste, odnawialne źródło energii, które może pomóc zmniejszyć naszą zależność od paliw kopalnych i ograniczyć emisje gazów cieplarnianych (GHG), wynika z raportu Bioenergy Europe, zaprezentowanego podczas kongresu.

Wraz z kryzysem energetycznym uderzającym w portfele konsumentów i napędzającym inflację, Unia Europejska zwraca się ku biomasie jako jednej z wielu alternatyw w celu zastąpienia importu rosyjskiego gazu. W ramach planu REPowerEU przedstawionego w maju Komisja Europejska wyznaczyła cel zwiększenia krajowej produkcji biometanu do 35 miliardów metrów sześciennych do 2030 r. z obecnych około 3 miliardów metrów sześciennych.

Zrównoważony rozwój

Warunkiem ponownego wzrostu biomasy jest zrównoważone gospodarowanie naszymi lasami, polami i łąkami. Podstawą naszych działań musi być zawsze najbardziej efektywne (klimatycznie) wykorzystanie zasobów – Dzięki aktywnej gospodarce leśnej Austria jest tutaj jednym z pionierów. Z lasu zabieramy mniej drewna niż odrasta – zauważał Norbert Totschnig, austriacki minister rolnictwa i leśnictwa. I to mimo tego, że znaczna część austriackiego ciepłownictwa oparta jest na spalaniu drewna (zrębki drzewne)

To także zasługa innowacji będącej efektem współdziałania biznesu, administracji, nauki. – Właściwe zorganizowanie tej współpracy, stworzenie odpowiednich ram prawnych i organizacyjnych to jedno z najpoważniejszych zadań współczesnej administracji publicznej. W Austrii udało się nam dobrze zorganizować tą współpracę, ukierunkować nasze wysiłki na innowacje. Chętnie się tym dorobkiem podzielimy – mówiła Leonore Gewessler.

Krajowe rozwiązania

Uczestnicy konferencji w Graz podkreślali przy tym, że w zasadzie każdy z europejskich krajów ma „swój” rodzaj biomasy, który można wykorzystać do produkcji biogazu. Dla górzystej i lesistej Austrii mogą być to zrębki drzewne – podobnie jak dla najbardziej lesistych regionów naszego kraju.

Dla innych regionów będzie to produkcja biogazu. Według ekspertów z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu roczny potencjał biogazu nad Wisłą wynosi 13-15 mld m sześc. Obecnie w Polsce w skali roku zużywa się ok. 18 mld m sześc. gazu ziemnego, rozwinięcie programów produkcji biogazu pozwoliłoby zatem na zaspokojenie 80 proc. dzisiejszego zapotrzebowania na gaz kopalny.

Swoją rolę w produkcji biogazu ma do odegrania branża odpadowa. Na połowę lutego przewidywane jest uruchomienie naboru do programu „Rozwój kogeneracji w oparciu o biogaz komunalny”. Pieniądze (wg wstępnych założeń 1,5 mld zł.) na program pochodzić mają z Funduszu Modernizacyjnego NFOŚiGW.

 

 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 Kontrole odpadów samorządy (03.04-22.04.24)

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024