Reklama

AD1A Targi Norymberga S.C. [20.05-28.06.24]

O biomasie w Graz: czy pomogliśmy Putinowi wywołać kryzys energetyczny?

O biomasie w Graz: czy pomogliśmy Putinowi wywołać kryzys energetyczny?
Bartłomiej Leśniewski
24.01.2023, o godz. 8:30
czas czytania: około 3 minut
0

- Podczas wywołanego wojną kryzysu płacimy rachunek za zaniedbania i opieszałość na drodze konwersji naszych gospodarek w stronę zielonej energetyki. Wyciągnijmy z tego wnioski na przyszłość – mówiła Leonore Gewessler, austriacka minister klimatu i środowiska podczas siódmej Środkowoeuropejskiej Konferencji Biomasy.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B KUBOTA [17.05-16.06.24]

Wydarzenie zakończyło się w ubiegłym tygodniu w austriackim mieście Graz.

Nadrobić i przyspieszyć

Zdaniem Gewessler wydarzenia wojenne i związany z nimi kryzys energetyczny nie powinny być traktowane jako pretekst do spowalniania zielonej rewolucji. – Przeciwnie, powinniśmy ją przyspieszyć, by drugi raz nie dać się w zaskoczyć kryzysem – mówiła minister.

– Jesteśmy w bardzo trudnej sytuacji, ale musimy sobie z nią poradzić. Dzięki bioenergii w ciągu ostatnich kilku dekad stworzyliśmy innowacyjny instrument na przyszłość. Wraz z innymi odnawialnymi źródłami energii, takimi jak wiatr, woda, słońce i odpowiednimi środkami oszczędzania energii, bioenergia przyczynia się do wyjścia z uzależnienia od paliw kopalnych – zauważał Franz Titschenbacher, prezes Austriackiego Stowarzyszenia Biomasy (Österreichischer Biomasseverband).

Bioenergia może odegrać znaczącą rolę w trwającej transformacji energetycznej, zapewniając czyste, odnawialne źródło energii, które może pomóc zmniejszyć naszą zależność od paliw kopalnych i ograniczyć emisje gazów cieplarnianych (GHG), wynika z raportu Bioenergy Europe, zaprezentowanego podczas kongresu.

Wraz z kryzysem energetycznym uderzającym w portfele konsumentów i napędzającym inflację, Unia Europejska zwraca się ku biomasie jako jednej z wielu alternatyw w celu zastąpienia importu rosyjskiego gazu. W ramach planu REPowerEU przedstawionego w maju Komisja Europejska wyznaczyła cel zwiększenia krajowej produkcji biometanu do 35 miliardów metrów sześciennych do 2030 r. z obecnych około 3 miliardów metrów sześciennych.

Zrównoważony rozwój

Warunkiem ponownego wzrostu biomasy jest zrównoważone gospodarowanie naszymi lasami, polami i łąkami. Podstawą naszych działań musi być zawsze najbardziej efektywne (klimatycznie) wykorzystanie zasobów – Dzięki aktywnej gospodarce leśnej Austria jest tutaj jednym z pionierów. Z lasu zabieramy mniej drewna niż odrasta – zauważał Norbert Totschnig, austriacki minister rolnictwa i leśnictwa. I to mimo tego, że znaczna część austriackiego ciepłownictwa oparta jest na spalaniu drewna (zrębki drzewne)

To także zasługa innowacji będącej efektem współdziałania biznesu, administracji, nauki. – Właściwe zorganizowanie tej współpracy, stworzenie odpowiednich ram prawnych i organizacyjnych to jedno z najpoważniejszych zadań współczesnej administracji publicznej. W Austrii udało się nam dobrze zorganizować tą współpracę, ukierunkować nasze wysiłki na innowacje. Chętnie się tym dorobkiem podzielimy – mówiła Leonore Gewessler.

Krajowe rozwiązania

Uczestnicy konferencji w Graz podkreślali przy tym, że w zasadzie każdy z europejskich krajów ma „swój” rodzaj biomasy, który można wykorzystać do produkcji biogazu. Dla górzystej i lesistej Austrii mogą być to zrębki drzewne – podobnie jak dla najbardziej lesistych regionów naszego kraju.

Dla innych regionów będzie to produkcja biogazu. Według ekspertów z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu roczny potencjał biogazu nad Wisłą wynosi 13-15 mld m sześc. Obecnie w Polsce w skali roku zużywa się ok. 18 mld m sześc. gazu ziemnego, rozwinięcie programów produkcji biogazu pozwoliłoby zatem na zaspokojenie 80 proc. dzisiejszego zapotrzebowania na gaz kopalny.

Swoją rolę w produkcji biogazu ma do odegrania branża odpadowa. Na połowę lutego przewidywane jest uruchomienie naboru do programu „Rozwój kogeneracji w oparciu o biogaz komunalny”. Pieniądze (wg wstępnych założeń 1,5 mld zł.) na program pochodzić mają z Funduszu Modernizacyjnego NFOŚiGW.

 

 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024