Reklama

AD1A FAMAK [29.05-30.06.24]

O hortiterapii w Poznaniu

O hortiterapii w Poznaniu
Judyta Więcławska
20.08.2019, o godz. 11:03
czas czytania: około 3 minut
0

Dziś do Poznania z całej Polski zjechały osoby, które w kręgu swych zainteresowań zawodowych odnotowują hortiterapię, To nic innego jak terapia poprzez czynne bądź bierne obcowanie z roślinami.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Konferencja “Hortiterapia jako element wspomagający leczenie tradycyjne” odbywa się po raz czwarty i z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem. – Poprzez hortiterapię czynną możemy poprawiać zdrowie fizycznie i relacje międzyludzkie. Celem konferencji jest właśnie chęć pokazania ogrodnictwa w sposób, który ma służyć poprawie zdrowia – zaznaczała podczas otwarcia dr hab. Agnieszka Krzymińska z Katedry Roślin Ozdobnych z Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu, organizatorka wydarzenia.

Dla kogo hortiterapia?

Kim są odbiorcy hortiterapii w XXI w.? Tak naprawdę każdy z nas, ponieważ metoda ta jest stosowana w przypadku różnych grup osób, w różnym wieku. Obecnie w społeczeństwie można wyróżnić kilka typów odbiorców, zwanych pokoleniami:
Boomersów, X, Y oraz Z. Kryteria demograficzne są cechami łatwymi do określenia. Niektóre z nich (np. wiek) przekładają się bezpośrednio na zachowanie i styl życia. Stąd też pojawia się pytanie w jaki sposób dotrzeć do różnych pokoleń? Jak dostosować do ich potrzeb warsztaty?

Z pewnością hortiterapia może łączyć wszystkie pokolenia. To terapia związana z przebywaniem w ogrodzie, pomagająca nie tylko w leczeniu chorób o podłożu psychicznym, ale także przy wielu innych dolegliwościach np. związanych z niesprawnością po wypadkach, udarach, bywa także pomocna przy niwelowaniu ADHD, stanów lękowych, nałogów, depresji czy autyzmu. Stosuje się ją w domach opieki, szpitalach, hospicjach, ośrodkach uzależnień, więzieniach, szkołach, a także w programach pomocowych dla młodzieży.

Niedocenione rośliny doniczkowe

Ciekawym obiektem zainteresowań – w kontekście hortiterapii – są także rośliny doniczkowe. Jak zaznaczał dr inż. Piotr Czuchaj, analizując doniesienia naukowe, problem zanieczyszczonego powietrza nie jest nowym aspektem badawczym. Już w latach 80-tych ubiegłego stulecia zaczęto zwracać większą uwagę na to, co zawiera powietrze, nie tylko to na zewnątrz, ale również w przestrzeni zamkniętej. Przebywając w pomieszczeniach, człowiek nie jest w stanie wyczuć wszystkich szkodliwych dla zdrowia substancji lotnych. Dłuższy w nich pobyt powoduje szybkie przyzwyczajenie się do otaczających zapachów.

Jako pierwsi, na jakość powietrza zwrócili uwagę naukowcy z Amerykańskiej Agencji Kosmicznej NASA. Badali oni sposoby oczyszczania i uzdatniania powietrza w szczelnie zamkniętych wnętrzach. Wytypowali 50 gatunków roślin doniczkowych, zwracając uwagę na skuteczność usuwania substancji chemicznych z powietrza, intensywność transpiracji oraz łatwość pielęgnacji.

Na podstawie licznych badań wykazano, że obecność żywych roślin doniczkowych korzystnie wpływa na samopoczucie oraz zdrowie człowieka. Rośliny w szkolnych klasach zmniejszają występowanie bólów głowy, chorób gardła, obniżają ciśnienie krwi, puls, suchość skóry, zmniejszają kaszel, poprawiają samopoczucie nauczycieli i uczniów. Zwiększają także zdolność koncentracji i wydajność pracy.

Ogrody sensoryczne

W ramach spotkania będzie także mowa nt. ogrodów sensorycznych w aspekcie potrzeb dziecka oraz realizacji ogrodu terapeutycznego przy Zespole Szkół Specjalnych w Poznaniu (o czym pisaliśmy: tutaj). Zaplanowano także cykl warsztatów – m.in. domowe SPA, roślinne witraże, mydła ziołowe i zielona kaligrafia.

Patronat medialny nad konferencją sprawuje miesięcznik “Zieleń Miejska”.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024