Reklama

AD1A TOMRA [15.04-15.05.24]

O rynku pelet i brykietów w Bydgoszczy

O rynku pelet i brykietów w Bydgoszczy
10.07.2009, o godz. 15:08
czas czytania: około 4 minut
0

Kolejna, już siódma, edycja Międzynarodowych Targów Urządzeń, Technologii do Wytwarzania i Zastosowania Peletu i Brykietu PELLETS-EXPO & BKIET-EXPO była dowodem na to, ze rynek ten cieszy się dużym zainteresowaniem.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B regionalne Bolesławiec [09.04-23.04.24]

Organizatorem targów było Centrum  Targowe Pomorza i Kujaw. Honorowy patronat sprawowali Waldemar Pawlak, wicepremier, Marek Sawicki, minister rolnictwa, Rafał Bruski, wojewoda kujawsko-pomorski, Piotr Całbecki, marszałek województwa, Konstanty Dombrowicz, prezydent Bydgoszczy, Edmund Wach, prezes Zarządu BAPE oraz Polska Izba Biomasy.

Przez trzy dni (24-26 czerwca br.) wystawcy z całego świata prezentowali najnowsze i najnowocześniejsze urządzenia do wytwarzania i produkcji pelet, brykietów i biopaliw oraz całą gamę kotłów do spalania w różnej postaci paliw z biomasy.

W ceremonii otwarcia targów uczestniczył m.in. Kazimierz Żmuda, reprezentujący ministra rolnictwa. Zabierając głos, powiedział m.in.:   Proszę przyjąć wyrazy uznania i szacunku od ministra Marka Sawickiego, który szczególnie ceni sobie to, co robicie, czyli wykorzystywanie do celów energetycznych pozostałości przemysłu rolniczego. Z kolei Edmund Wach oznajmił, że mimo kryzysu nastąpił nieznaczny rozwój rynku: W 2007 r. wyprodukowaliśmy w Polsce 350 tys. ton, a w 2008 r. ok. 380 tys. ton. Lepiej jest w Europie, bo w 2007 r. wyprodukowano ok. 6 mln ton, a w 2008 r. 7,5 mln ton. A zatem rynek pelet rozwija się.

Wielu wystawców mówiło, że targi bydgoskie, w których uczestniczyło ponad 70 firm, stały się jedną z największych imprez w branży pelet i brykietów w Europie. W centrum pawilonu ulokowała swą ekspozycje firma Junget. Janusz Teresiński, prezes tego przedsiębiorstwa, nie ukrywał, że duński partner jest zaskoczony tak dużym zainteresowaniem tym rynkiem.

Na zewnątrz pawilonu ekspozycje umieściły firmy, które jednocześnie pokazały swoje urządzenia w ruchu. Z wielu stoisk promieniowało ciepło ze spalających biomasowe paliwa pieców.

Nagrody i wyróżnienia

Z każdym rokiem zwiększa się ilość zgłaszanych nowości. Poziom ekspozycji bardzo się wyrównuje. Trudne zadnie miało jury konkursowe w składzie: dr inż. Edmund Wach, Urszula Wojciechowska, dr inż. Leon Demianiuk oraz Henryk Pyrka, które przyznało nagrody i wyróżnienia.

Nagroda główna targów trafiła do firmy Lester Projekt z Krakowa za oryginalny projekt kominka na granulat drzewny z intensywnym odprowadzeniem ciepła.

I miejsce przypadło firmie P.P.H. KOSTRZEWA za ekologiczny kocioł Pellets Fuzzy Logic 2 z sondą lambda, II przedsiębiorstwu FALENCZYK Kotły, Kominy, Filtry Lucjan Falenczy za samowystarczalny kompleks do produkcji brykietu ze słomy oraz za kotły z podajnikami do spalania biomasy. III miejsce zdobyła firma PPHU FU-WI Export-Import za kocioł centralnego ogrzewania „FUWI Plus” na biomasę.

Wyróżniono zaś następujące podmioty: ASKET Roman Długi za BIOMASSER MOBILE – przewoźną wytwórnię brykietów ze słomy i siana, PHPU GIZEX za kocioł opalany brykietem typu TL 150 z szufladowym podajnikiem paliwa model 2700 oraz JUNGET za linię do brykietowania.

Były tez nagrody specjalne. Redakcja „Czystej Energii” przyznała nagrodę ufundowaną przez Abrys, wydawcę miesięcznika, firmie NEO-TERMO, Bałtycka Agencja Poszanowania Energii firmie MECHANIKA NAWROCKI a Polska Izba Biomasy swoją nagrodą uhonorowała Centrum Targowe Pomorza i Kujaw.

Tematyczne konferencje

W pierwszym dniu targów odbyła się zorganizowana przez CTPiK oraz miesięcznik „Czysta Energia” konferencja pt. „Rynek pelet i brykietów – możliwości rozwoju”.

Ponad 150 uczestników z różnych środowisk było dowodem na to, że nie maleje zainteresowanie tym rynkiem. W programie znajdowały się referaty merytoryczne, a także prezentacje technologii oraz finansowania. Referat inauguracyjny wygłosił Jan K. Ardanowski, doradca prezydenta RP ds. wsi i rolnictwa, który powiedział:  – W odniesieniu do energii odnawialnej z przykrością muszę stwierdzić, że niewiele się dzieje. Spotykamy się co roku w różnych środowiskach i nie obserwujemy konkretnego postępu w zakresie legislacji oraz wsparcia tego sektora ze strony instytucji państwa. Pozwolę sobie na jedną delikatną, choć smutną uwagę. Kiedy jako wiceminister rolnictwa w poprzednim rządzie chodziłem do sejmu, tłumacząc się ze wszystkich działań, które były podejmowane przez ministerstwo, to ówcześni przedstawiciele opozycji bardzo często mówili o tym, że za mało robimy dla energii odnawialnej, za mało dla wykorzystanie surowców rolniczych na cele nieżywnościowe. Mijają dwa lata, a od tego czasu praktycznie nic nie zrobiono. Nie wiem, jakie siły blokują rozwój sektora energetyki odnawialnej ze źródeł rolniczych w Polsce. Jestem przekonany, że są potrzebne rozsądne, ale zdecydowane działania ze strony tego rządu i każdego następnego.

Z kolei Kazimierz Żmuda zapewniał, iż nie istnieje żaden konflikt pomiędzy produkcją na cele żywnościowe a produkcją roślin na cele energetyczne. Z kolei odmienny pogląd często wykorzystywany jest przez przeciwników biopaliw.

W drugim dniu miała miejsce konferencja międzynarodowa „Pellets Update 3rd Edition”, zorganizowana przez Bioenergy International, BioDest oraz CTPiK. Przewodniczący Lennart Ljungblom, Bioenergy International Szwecja, oraz wykładowcy z Holandii i Niemiec przedstawili specjalistyczną wiedzę profesjonalistom i pracownikom naukowym zajmującym się tematyką pelet. (uw)


Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024