Reklama

ad1a KGO kompleksowa 2026 [17.06.-02.09.26]

Obwodnica Gostynia oficjalnie otwarta

Obwodnica Gostynia oficjalnie otwarta
pap/jw
05.12.2023, o godz. 13:41
czas czytania: około 2 minut
0

W poniedziałek odbyła się uroczystość oddania do użytku obwodnicy Gostynia w ciągu drogi wojewódzkiej nr 434. Wybudowana za niemal 140 mln zł przez samorząd woj. wielkopolskiego trasa została oficjalnie otwarta.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b ECOMONDO [01.06-30.06.26]

Warta blisko 140 mln zł marszałkowska inwestycja wyprowadziła ruch samochodowy, zwłaszcza tranzytowy, ze zwartej zabudowy miasta i zlikwidowała tzw. wąskie gardło w układzie komunikacyjnym Gostynia. Licząca 8,4 km obwodnica poprawi bezpieczeństwo wszystkich użytkowników drogi i komfort życia mieszkańców Gostynia. Przyczyni się też do rozwoju komunikacyjnego i inwestycyjnego regionu.

Sukces pomimo trudności

– Jestem niezwykle zadowolony, bo ta obwodnica była jednym z moich osobistych priorytetów w rozwoju województwa i szczęśliwie udało się ją zrealizować. Byliśmy zdeterminowani, by tę inwestycję – pomimo trudności, w tym finansowych – doprowadzić do szczęśliwego finału – podkreślił w poniedziałek marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak.

Wicemarszałek województwa wielkopolskiego Wojciech Jankowiak zaznaczył z kolei, że poniedziałkowa uroczystość to zakończenie największej kwotowo inwestycji drogowej Samorządu Województwa w całej historii jego istnienia.

Dodał, że inwestycja stała się faktem, choć wielu sceptyków uważało, że nie damy rady, bo budowa musi potrwać trzy lata. – Nam się tymczasem tak potężną inwestycję udało zakończyć w niecałe dwa – zaznaczył Jankowiak.

Most, wiadukt, bezkolizyjny węzeł i kanalizacja deszczowa

W ramach inwestycji powstały również most na rzece Stara Kania w gminie Piaski, wiadukt nad linią kolejową, obiekt nad Rowem Bodzewskim, dwupoziomowy, bezkolizyjny węzeł na skrzyżowaniu z drogą krajową nr 12, a także kanalizacja deszczowa i elementy bezpieczeństwa ruchu.

Wójt gminy Piaski Wiesław Glapka podkreślił, że budowa obwodnic wpływa na rozwój terenów wokół. – Liczymy, że ta inwestycja spowoduje szybszy rozwój naszej strefy przemysłowej, ale też rozwój zachodniej części gminy Piaski – wskazał.

Finansowanie inwestycji

Jak przypomniał Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu, zadanie zrealizowane zostało przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego, przy wsparciu funduszami unijnymi w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Wykonawcą robót budowalnych, którego wyłonił Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Poznaniu, była firma Strabag.

Poza obwodnicą samorząd województwa rozbudował również skrzyżowanie drogi wojewódzkiej nr 434 z drogami gminnymi – Aleją Kasyna Gostyńskiego i ul. Europejską w mieście Gostyń. Dzięki wartym 9,5 mln zł pracom poprawi się bezpieczeństwo oraz dostępność komunikacyjna terenów inwestycyjnych. Skróci się także czas przejazdu.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 KGO kompleksowa 2026 [02.06.-02.09.26]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad1d odpady z kanalizacji webinar [22.06-14.07.26]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2026