Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński ocenił decyzję komitetu UNESCO dot. wydłużenia czasu na przygotowanie raportu o Puszczy Białowieskiej do grudnia 2018 r. jako pozytywną. Dyskusja była krótka, merytoryczna, doprowadziła do poprawienia stanowiska - powiedział w środę Gliński.
Prof. Mikael Skou Andersen z Uniwersytetu Aarhus w Danii przekonuje, że w Europie potrzebny jest nowy, dokładniejszy sposób szacowania skutków zanieczyszczonego powietrza. Nowe wyliczenia naukowiec prezentuje w piśmie „Ecological Indicators” i nie są one optymistyczne.
Podczas sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO w Krakowie Kazachstan złożył wniosek o tzw. otwarcie do dyskusji nad punktem dotyczącym Puszczy Białowieskiej. To dało możliwość wprowadzenia poprawek do dokumentu przygotowanego przez UNESCO. W odpowiedzi reprezentant Finlandii złożył wniosek o przyjęcie decyzji o ochronie Puszczy Białowieskiej w niezmienionej formie. Do tego przychyliła się również Portugalia.
Regiony i miasta będą odgrywały większą rolę we wdrażaniu porozumienia klimatycznego w tych krajach, w których władze krajowe są mało ambitne - powiedział we wtorek w Tallinie marszałek woj. łódzkiego Witold Stępień.
Minister środowiska Jan Szyszko na 8 lipca zaprosił do Puszczy Białowieskiej członków Światowego Komitetu Dziedzictwa UNESCO - poinformował we wtorek w komunikacie resort. Dodał, że "będzie to doskonała okazja do zaprezentowania Puszczy jako dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego".