Blisko 4 tys. osób umiera w Polsce rocznie z powodu smogu; najwięcej w aglomeracjach: górnośląskiej, krakowskiej i łódzkiej. To wnioski z ostatniego raportu Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny „Sytuacja zdrowotna ludności Polski i jej uwarunkowania".
Straż miejska z Piotrkowa Trybunalskiego przeprowadziła pierwsze loty dronem z urządzeniami do badania zanieczyszczeń powietrza. - Skontrolowaliśmy 20 kominów, z czego w czterech przekroczono dozwolone normy – informuje Jacek Hofman, komendant piotrkowskiej straży miejskiej.
Zanieczyszczenie powietrza spowodowane transportem samochodowym jest nie mniej groźne dla życia i zdrowia od pyłów pochodzących z pieców komunalnych. Aż 97 proc. silników wysokoprężnych emituje więcej rakotwórczych tlenków azotu niż wynoszą normy. Według policji podstawowym problemem jest tolerowanie usługi usunięcia z pojazdu filtra DPF. Ten proceder powinien być natychmiast objęty sankcjami.
Najwyższa Izba Kontroli wraz z Naczelnym Organem Kontroli Holandii (Algemene Rekenkamer) koordynowały pierwszą międzynarodową kontrolę skuteczności działań na rzecz poprawy jakości powietrza w 14 krajach Europy oraz Izraelu. Wynika z nich, że zdecydowanie najwyższe stężenia PM10 w 2016 r. odnotowane zostały w Macedonii, w Bułgarii i Polsce. W Polsce i Bułgarii obowiązują najwyższe poziomy zanieczyszczeń, przy których wszczyna się alarmy smogowe.
"Komisja węglowa" przedstawiła w sobotę w Berlinie raport rekomendujący rezygnację Niemiec z energetyki węglowej do 2038 r. Ma ona być zastąpiona energią z OZE, gazu i innych źródeł.