Policyjne związki zawodowe domagają się wprowadzenia dodatkowych urlopów dla policjantów pracujących w smogu. Wniosek w tej sprawie skierowali do Komendy Głównej Policji. Inicjatywa wyszła od policyjnych związkowców ze Śląska i Małopolski, ale dotyczy wszystkich policjantów pracujących w terenie. - Smog występuje w różnych rejonach Polski i - wbrew niektórym poglądom - nie tylko zimą, ale także latem - mówią związkowcy.
Samorząd Mazowsza walczy ze smogiem na wielu frontach. Prowadzi działania informacyjno-edukacyjne, przyjął uchwałę antysmogową, są też pieniądze na wymianę kopcących pieców. To jednak wszystko za mało. Z badań sondażowych, w których wzięło udział ponad tysiąc mieszkańców wynika, że wiedza na temat źródeł smogu i jego wypływu na zdrowie jest nadal znikoma.
Elektrociepłownia Opole otrzyma 115 mln zł dofinansowania na realizację projektów proekologicznych. Ich celem jest redukcja emisji tlenków azotu. Montaż elektrofiltrów pozwoli na dostosowanie warunków pracy bloków do zaostrzonych norm środowiskowych, które zaczną obowiązywać za dwa lata.
Nawet pięć tys. zł grzywny grozi mieszkance Gniezna, która spalała w domowym piecu zakazane odpady. Sprawa trafiła do sądu za sprawą strażników miejskich, którzy podczas kontroli pobrali próbki popiołu z paleniska i wysłali je do ekspertyzy.
W marcu rozpocznie się nabór do pilotażowego programu termomodernizacji budynków jednorodzinnych. Będą mogły w nim uczestniczyć gminy poniżej 100 tys. mieszkańców, znajdujące się na liście najbardziej zanieczyszczonych w Polsce. Krytycy programu uważają, że jego skala jest mikroskopijna w stosunku do potrzeb.