Reklama

AD1A ECOMONDO [19.09-15.10.23]

Policjanci chcą dodatkowych urlopów za pracę w smogu

Policjanci chcą dodatkowych urlopów za pracę w smogu
sm
18.02.2019, o godz. 11:20
czas czytania: około 2 minut
0

Policyjne związki zawodowe domagają się wprowadzenia dodatkowych urlopów dla policjantów pracujących w smogu. Wniosek w tej sprawie skierowali do Komendy Głównej Policji. Inicjatywa wyszła od policyjnych związkowców ze Śląska i Małopolski, ale dotyczy wszystkich policjantów pracujących w terenie. - Smog występuje w różnych rejonach Polski i - wbrew niektórym poglądom - nie tylko zimą, ale także latem - mówią związkowcy.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

#wybieramsrodowisko AD1A [16.08-15.10.23]

Problem szkodliwych warunków w jakich pracują podnieśli jako pierwsi policjanci z Rybnika – jednego z najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce. Pewnego dnia zanieczyszczenie powietrza pyłem PM10 przekroczyło tam normy o 1000 proc. 37 policjantów złożyło wtedy do komendanta raporty o dodatkowe dni urlopu za pracę w smogu. W rybnickiej komendzie ma być powołana specjalna komisja, która zapozna się ze sprawą i będzie szukała rozwiązania.

Problem jednak jest szerszy i nie dotyczy tylko policjantów z Rybnika. Na całym Śląsku i w Małopolsce policjanci służby patrolowej czy drogowej pracują w dniach z wysokimi poziomami zanieczyszczeń, a ze względu na specyfikę swojej służby przebywają oni na zewnątrz po kilka godzin.

– Zwróciliśmy uwagę na problem, który dotyczy nie tylko policjantów z Małopolski, ale z całego kraju. Przedstawiłem sprawę na posiedzeniu Zarządu Głównego NSZZ Policjantów i zdecydowaliśmy o skierowaniu wniosku w tej sprawie do MSWiA – mówi nadkomisarz Grzegorz Gubała, Przewodniczący Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów Województwa Małopolskiego. – Chodzi o to, żeby policjant stojący przez cały dzień w pyle i smogu miał dodatkowy dzień na odpoczynek – wyjaśnia.

Policjanci mają już dodatkowe dni urlopu. Jest to 13 dni za pracę w warunkach szczególnie uciążliwych np. przy materiałach wybuchowych, ale nie dotyczy to pracy w smogu. To chcą zmienić policyjni związkowcy.

– Mamy wstępne opinie prawników w tej sprawie, że policjanci poszczególnych komend mogą występować do swoich zwierzchników, żeby tworzyli komisje do badania tego zjawiska i znalezienia rozwiązania – mówi Gubała. – Ale nam chodzi o rozwiązanie systemowe, ogólnopolskie, bo smog jest nieprzewidywalny, nie występuje wyłącznie zimą, gdy ludzie palą w piecach, bo nie ma go, gdy pada deszcz czy śnieg lub silnie wieje. Z kolei czasem smog komunikacyjny występuje latem przy dużym natężeniu ruchu samochodów, a policjanci pracując w tych warunkach cały dzień kierując ruchem na skrzyżowaniu czy badając przyczyny wypadku – tłumaczy.

Podobnego zdania jest Zdzisław Kuczma, były policjant, obecnie działacz Stowarzyszenia Rybnicki Alarm Smogowy. – Smog ma wpływ na wiele aspektów życia i dotyczy to nie tylko policjantów, ale także innych pracowników pracujących na zewnątrz, dlatego oczekujemy raczej systemowych rozwiązań w walce ze smogiem, a nie jednostkowych urlopów dla pojedynczych policjantów – mówi Kuczma. Jego zdaniem szczególnie trzeba zwrócić uwagę na poziomy zanieczyszczenia benzo(a)pirenem, który jest silnie rakotwórczy.

Rybnickie Stowarzyszenie wspiera policyjnych związkowców w działaniach w tej sprawie, ale wie, że decyzje w tej sprawie muszą zapaść na samej górze – w Komendzie Głównej Policji lub MSWiA. Te instytucje jeszcze nie zajęły stanowiska.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

poleco 2023 ad1d [12.09-18.10.23]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Smog i ochrona powietrza
css.php
Copyright © 2023