Bardzo złą jakość powietrza odnotowują od niedzieli do wtorku stacje pomiarowe jakości powietrza w wielu punktach woj. śląskiego. Poziom alarmowy stężeń pyłu zawieszonego w powietrzu znacznie przekroczony został w poniedziałek w Zabrzu.
W stolicy regionu świętokrzyskiego ruszył system do monitorowania jakości powietrza. Na terenie miasta zainstalowano 20 czujników, które w różnych punktach Kielc od piątku mierzą poziom stężeń pyłów PM1, PM2,5 i PM10, a także wilgotność, ciśnienie oraz temperaturę.
Polski Alarm Smogowy jak co roku publikuje zestawienie najbardziej zanieczyszczonych miejscowości w Polsce. Tymczasem zwycięzca tego niechlubnego rankingu, Nowy Targ – miasto, w którym odnotowywane jest największe zanieczyszczenie powietrza w całej Unii Europejskiej – przenosi stację monitoringu powietrza na obrzeża miasta. Wśród smogowych liderów nie brakuje również uzdrowisk – na wysokiej pozycji znalazły się Goczałkowice-Zdrój i Rabka-Zdrój.
We Wrocławiu od 1 lipca 2024 roku wchodzi zakaz użytkowania pieców pozaklasowych oraz pieców najniższych klas, tzw. kopciuchów. Dodatkowo mieszkańców obowiązuje zakaz spalania odpadów i palenia np. węglem brunatnym. O stosowanie się do przepisów uchwały antysmogowej dbają strażnicy miejscy, którzy informują, na jakich osiedlach mieszkańcy mogą spodziewać się kontroli tego, jaki piec użytkują i czym w nim palą.
Dwa tygodnie potrwają badania rzeczywistej emisji spalin samochodowych metodą zdalnego pomiaru realizowane przez Krakowski Alarm Smogowy i Zarząd Transportu Publicznego w Krakowie. Planuje się, że w tym czasie zbadana zostanie emisja z około 100 tys. aut.