Reklama

AD1A EGOE [27.03-27.04.24]

5949 kontroli i 135 mandatów. To wynik dotychczasowych kontroli kopciuchów we Wrocławiu

5949 kontroli i 135 mandatów. To wynik dotychczasowych kontroli kopciuchów we Wrocławiu
06.12.2021, o godz. 12:56
czas czytania: około 2 minut
0

We Wrocławiu od 1 lipca 2024 roku wchodzi zakaz użytkowania pieców pozaklasowych oraz pieców najniższych klas, tzw. kopciuchów. Dodatkowo mieszkańców obowiązuje zakaz spalania odpadów i palenia np. węglem brunatnym. O stosowanie się do przepisów uchwały antysmogowej dbają strażnicy miejscy, którzy informują, na jakich osiedlach mieszkańcy mogą spodziewać się kontroli tego, jaki piec użytkują i czym w nim palą.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b Biuro Rozwoju Gdańska – rekrutacja [26.04.24-25.05.24]

 

Kontrolują, informują ale również nakładają grzywny

– Kontrolujemy, informujemy, ale także karzemy, gdyż problem spalania odpadów i nieprzestrzegania przepisów uchwały antysmogowej nadal występuje – podkreśla Waldemar Forysiak, zastępca komendanta Straży Miejskiej Wrocławia.

– Świadomość zagrożeń dla zdrowia, wynikających ze spalania rzeczy emitujących trujące substancje, wymiana starych pieców, dostosowanie się do uchwały antysmogowej – to wszystko może przynieść poprawę jakości powietrza w mieście. To od nas zależy, czy Wrocław będzie miastem wolnym od smogu – dodaje.

Tysiące przeprowadzonych kontroli

Wrocławscy strażnicy miejscy tylko w 2020 r. przeprowadzili blisko 5 tys. kontroli i stwierdzili ponad 200 wykroczeń, wystawiając 169 mandatów na łączną kwotę ponad 46 tys. złotych.

W 2021 r. „licznik” wskazuje obecnie 5949 kontroli i 135 mandatów na kwotę blisko 42 tys. zł. Skontrolowano w sumie ponad 3300 pieców.

Kontrole Straży Miejskiej Wrocławia – dane od 1 stycznia 2021 r. do 2 grudnia 2021 r. W nawiasie wyniki kontroli w sezonie grzewczym (1 października – 2 grudnia 2021 r.) [zmienpiec.pl]
Kontrole dokonywane są zarówno bezpośrednio w lokalach, jak i „z powietrza”, z wykorzystaniem nowoczesnych dronów z kamerą termowizyjną i głowicami badającymi zawartość dymu.

Jeżeli podejrzewamy, że ktoś pali w piecu niedozwolone substancje, możemy to zgłosić pod całodobowym numerem alarmowym 986 lub poprzez specjalny formularz.

Plan kontroli spalania we Wrocławiu

Strażnicy miejscy w najbliższych dniach mogą pojawić się na kilku wrocławskich osiedlach.

– Działania kontrolne planujemy, biorąc pod uwagę liczne zgłoszenia od mieszkańców, którzy mają dość bycia trutym przez nieodpowiedzialnych sąsiadów. Publikując informacje o miejscach, które możemy w danym terminie odwiedzić, chcemy aby „truciciele” mieli świadomość, że do nich dotrzemy i poniosą odpowiednie konsekwencje. Oczywiście nie oznacza to, że nie pojawimy się także w innych rejonach miasta – wyjaśnia Waldemar Forysiak.

Kara grzywny nawet do 5 tys. złotych

Strażnicy miejscy, dokonujący kontroli, posiadają pisemne upoważnienia prezydenta Wrocławia. Kontrolujący mają prawo do wstępu na teren nieruchomości, na której prowadzona jest działalność gospodarcza, przez całą dobę a do lokali prywatnych w godzinach 6.00-22.00. Mieszkańcy nie mogą utrudniać lub odmawiać przeprowadzenia takiej kontroli, gdyż jest to przestępstwo i grozi odpowiedzialnością karną.

Podczas pomiarów strażnicy mogą m.in. pobrać próbki popiołów. Sprawdzają także kategorię pieca i na urządzeniach, które należy wymienić, zostawiają specjalne naklejki.

– Mają one przypominać o tym, że w przyszłości, jeżeli nie zastosujemy się do przepisów uchwały antysmogowej, czyli nie wymienimy starego pieca na system ekologiczny, może grozić nam grzywna nawet do 5 tys. zł – podkreśla Waldemar Forysiak.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Czyste powietrze
css.php
Copyright © 2024